23.7 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăInvestigații România LiberăFost director executiv adjunct la OTP Bank, numit director financiar la Hidroelectrica

Fost director executiv adjunct la OTP Bank, numit director financiar la Hidroelectrica

Administratorul judiciar al Hidroelectrica a numit un nou director financiar, Gabriela Mihăilescu, fost director executiv adjunct al OTP Bank. Mihăilescu îl  înlocuieşte astfel pe Lucian Aurel Cocoş, trecut pe postul de manager al departamentului contabilitate, control şi planificare, informează Mediafax.

„Hidroelectrica gestionează un buget de aproximativ 3 miliarde lei şi are în subordine 2 manageri de departament, 7 directori economici de sucursale şi 78 de economişti (…). În perioada 2001-2002 a lucrat ca economist în cadrul Ambasadei Franţei în Bucuresti, pentru ca în perioada 2002-2005 să activeze în cadrul departamentului de buget şi control de gestiune din cadrul BRD-GSG. În 2012 a fost numit CFO şi deputy CEO al OTP Bank, poziţie pe care a ocupat-o până în prezent”, se arată într-un comunicat al Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica.

Aceasta este a doua schimbare realizată de administratorul producătorului de energie, care în urmă cu o săptămână a anunţat aducerea lui Adrian Gheorghe, fost director financiar în cadrul producătorul de conserve Mandy Food, în poziţia de manager al departamentului financiar.

Citeşte şi: FMI a aprobat prima şi a doua evaluare a acordului cu România

Administratorul judiciar al Hidroelectrica anunţa atunci că vrea să schimbe 80% din managementul companiei de stat în următoarele două luni.

„Managementul deficitar a fost una din cele nouă cauze care au generat insolvenţa Hidroelectrica. Acesta a fost motivul pentru care am lansat o campanie fără precedent în România privind recrutarea unor profesionişti care să ocupe poziţii în top managementul companiei. Au fost 2.447 de aplicaţii pentru 67 de posturi. Din păcate, anul trecut nu am mai avut timpul fizic să finalizez acest proces. Am reluat interviurile cu cei selectaţi imediat după 25 februarie 2014, data reintrării Hidroelectrica în insolvenţă. În următoarele 2 luni 80% din managementul companiei, atât la nivelul executivului, cât şi la sucursale, va fi schimbat”, declara în urmă cu o săptămână Remus Borza, administrator judiciar al Hidroelectrica.

Citeşte şi: Demiteri la Hidroelectrica. Primul este directorul financiar

Hidroelectrica a reintrat în insolvenţă în în luna februarie, după ce a trecut printr-o astfel de procedură în perioada iunie 2010-iunie 2013.

Compania este deţinută de stat în proporţie de 80,05% şi de Fondul Proprietatea (19,95%).

Cele mai citite

Ilie Bolojan: PNL își menține propunerea pentru un guvern minoritar bazat pe un pact național

Liderul PNL și premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, susținut de un...

Consumul de alimente ultraprocesate, asociat cu risc crescut de demență, arată cercetările

Un tip de alimentație bazat pe produse ultraprocesate ar putea fi legat de un risc mai mare de declin cognitiv și demență, potrivit unor...

O nouă disciplină opțională pentru liceeni. Ministerul Educației introduce „Ora de GIS”

Elevii de liceu vor putea studia o nouă disciplină opțională, după ce Ministerul Educației și Cercetării a aprobat și a publicat în Monitorul Oficial...
Ultima oră
Pe aceeași temă