31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaUn bombardament executat de forțele ruse a lovit o rafinărie de petrol...

Un bombardament executat de forțele ruse a lovit o rafinărie de petrol din estul Ucrainei

Forţele ruse au lovit sâmbătă o rafinărie de petrol din Lisiceansk, un oraş aflat în apropierea liniei frontului în estul Ucrainei, au anunţat autorităţile locale, citate de France Presse.

„Dimineaţa au bombardat rafinăria de petrol, a izbucnit un incendiu (…) şi stingerea continuă în acest moment”, a declarat guvernatorul ucrainean al regiunii Lugansk, Serghi Gaidai, pe canalul său de Telegram.

Rafinăria se află la aproximativ patru kilometri vest de oraşul Lisiceansk.

Oraşele Lisiceansk şi Severodoneţk sunt ţinta loviturilor zilnice ale Moscovei, au remarcat în ultimele zile jurnalişti AFP la faţa locului.

O rafinărie petrol din estul Ucrainei a fost avariată de bombele forțelor ruse, dar acolo au fost și numeroase pierderi umane

Severodononeţk se află pe linia frontului, la aproximativ 50 km est de Kramatorsk, capitala Donbasului.

Aproximativ 400 de civili au fost îngropaţi la Severodoneţk în morminte individuale de la începutul războiului, a anunţat marţi guvernatorul.

În oraşul Lisiceansk, pe de altă parte, „morţii sunt îngropaţi în gropi comune”, a adăugat el, potrivit agerpres.ro.

Atacurile rusești au lovit „infrastructuri critice”, cel mai probabil instalații petroliere, în apropierea orașului portuar Odesa, au declarat oficiali locali.

Forțele rusești au atacat orașul, principala bază a marinei ucrainene, alături de alte porturi ucrainene de la Marea Neagră, precum Mariupol și Mykolaiv.

Instalațiile petroliere au fost în centrul atacurilor, care au distrus, de asemenea, o rafinărie din regiunea centrală Poltava, au declarat oficialii locali.

Locuitorii din Odesa spun că au rămas în stare de șoc.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

În mijlocul intersecției, cu motorul oprit

Guvernul Veștea nu a căzut dintr-o dată. Nu a fost un trăsnet venit din senin, ci zgomotul final al unei construcții care scârțâia de...

Grindeanu închide ușa negocierilor: PSD nu mai face o altă propunere. Nu ne temem de votul românilor

Grindeanu i-a adresat un mesaj direct premierului desemnat Ilie Bolojan, invocând presiunile care ar putea veni din partea agențiilor de rating asupra RomânieiPreședintele PSD,...

Nicușor Dan, la masa liderilor baltici și polonezi: securitatea Flancului Estic, în centrul discuțiilor regionale

Liderii vor discuta despre necesitatea unor politici europene care să susțină competitivitatea economică, dezvoltarea și siguranța statelor membrePreședintele României, Nicușor Dan, va participa sâmbătă...
Ultima oră
Pe aceeași temă