31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaEvacuații din Azovstal, mărturii despre începerea unui „nou capitol” din viață

Evacuații din Azovstal, mărturii despre începerea unui „nou capitol” din viață

Evacuații din combinatul Azovstal au făcut primele mărturii despre începerea unui „ nou capitol” din viață, după ce au scăpat din „iadul” de la Mariupol.
Oameni cu aspect epuizat, inclusiv copii mici și pensionari încărcați cu genți, au coborât din autobuzele care au oprit într-o parcare din sud-estul Ucrainei după ce au scăpat din ruinele de la Mariupol, unde Rusia pretinde acum că are controlul.

Zeci de evacuați care s-au refugiat săptămâni întregi în buncărele oțelăriei Azovstal au ajuns marți în siguranță, în orașul  Zaporizhzhia, controlat de Kiev, dar lucrătorii umanitari au spus că mulți au rămas încă blocați în orașul-port, conform Reuters.

Evacuații din Azovstal vor lua totul de la zero pentru un „ nou capitol”, deși nu au greșit cu nimic înainte de invazia Rusiei

„Așa cum a spus o fată – putem începe o viață de la zero. Dar nu vreau! Paginile mele anterioare (din viața mea) au fost atât de curate și ușoare. Vreau să revin la paginile mele. Dar înțeleg că acest lucru nu mai este posibil. Dar acum trebuie să deschid un nou capitol, noul capitol al familiei mele și să scriu noi pagini din viața mea”, a strigat Tatyana, în vârstă de 25 de ani, care i-a adus un omagiu șoferului în timpul călătoriei de aproape trei zile de la oțelărie la siguranță.

Complexul industrial Azovstal din Mariupol și buncărele și tunelurile sale au devenit un refugiu atât pentru civili, cât și pentru luptătorii ucraineni, pe măsură ce Moscova a asediat orașul de la Marea Azov.

Organizația Națiunilor Unite și Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR) au coordonat operațiunea de cinci zile, care a început pe 29 aprilie, pentru a scoate femei, copii și bătrâni din oțelărie.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

ANPC a descoperit sute de nereguli în comerț: amenzi de peste 3,8 milioane de lei și produse retrase de la vânzare

În urma verificărilor au fost date 856 de amenzi contravenționale și 619 avertismenteControalele desfășurate la nivel național de inspectorii Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor...

Cod roșu de caniculă pentru trei sferturi din țară, inclusiv Capitala

În paralel, este în vigoare și un Cod portocaliu pentru Dobrogea și jumătatea estică a MuntenieiAdministrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, o avertizare...

Grindeanu închide ușa negocierilor: PSD nu mai face o altă propunere. Nu ne temem de votul românilor

Grindeanu i-a adresat un mesaj direct premierului desemnat Ilie Bolojan, invocând presiunile care ar putea veni din partea agențiilor de rating asupra RomânieiPreședintele PSD,...
Ultima oră
Pe aceeași temă