Facem reformă, dar orice ar fi nu ne atingem de pensiile speciale. Coaliția spune pe aceeași vocea că în cazul în care s-ar tăia aceste indemnizații nu va mai avea cine să lucreze în structuri.
Principalul beneficiar al acestor indemnizații este premierul Nicolae Ciucă, care primește o pensie de aproximativ 18.000 de lei.
Ciucă: Pensiile militare nu sunt pensii speciale, sunt ocupaţionale
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a preluat discursul lui Marcel Ciolacu și avertizează și el că dacă se ajunge la o reformă „dură”, există „riscul de depopulare” a unor „sisteme de importanţă strategică pentru România”.
Atenție însă, nu este vorba despre eliminarea acestor pensii ci despre diminuarea lor potrivit principiului contributivității, aplicabil tuturor românilor care au muncit.
„Noi discutăm astăzi de sistemele de apărare naţională, ordine publică, Ministerul Public, deci sunt sisteme publice de importanţă strategică pentru România şi judecata unei astfel de decizii trebuie să fie în ansamblul său, cu asumarea acestui risc.
Marcel Ciolacu susține că majoritatea statelor importante din UE, printre care Franța, Olanda, Belgia sau Germania, au legi speciale pentru angajații din MApN și MAI.
„Spun fără nicio reținere, armata nu are pensii speciale. 22 de state ale UE au o lege specială pentru pensiile militare. Franța, Italia, Germania, Belgia, Olanda, Austria, toate statele important, toată lumea are legi speciale în ceea ce privește armata. Abordarea din UE este cu legi speciale pentru ordine publică și apărare. Eu nu spun că anumite pensii nu au fost mai mari decât salariul pe care l-a avut în activitate, acest lucru a fost deja corectat”, a afirmat Marcel Ciolacu, în Parlament.