12.2 C
duminică, 19 mai 2024
AcasăSportLiga 1: Remiză albă în ultima partidă a etapei

Liga 1: Remiză albă în ultima partidă a etapei

Gaz Metan a obţinut un punct deşi a jucat mai bine de o repriză în zece oameni, Dumitru Cardoso fiind eliminat în minutul 40 pentru o intrare brutală la Gabriel Simion.

Antrenorul ceh Dusan Uhrin jr a debutat cu dreptul pe banca echipei medieşene, în locul lui Edi Iordănescu.

Astra a fost condusă de pe margine de cuplul Octavian Chihaia – Vasile Maftei, în absenţa lui Bogdan Andone, suspendat.

Oaspeţii au ratat cele mai mari ocazii de gol ale partidei, prin Robert Ciocan (19) şi Sergiu Buş (51). O situaţie notabilă a avut şi Nasser Chamed (45+1).

Astra şi-a creat oportunităţi prin Constantin Budescu (31), Albert Stahl (34) şi Alex Ioniţă II (70).

Gaz Metan nu a câştigat în play-off, înregistrând un eşec şi două egaluri. Astra are o singură victorie în ultimele şapte etape (trei egaluri, trei eşecuri).

În sezonul regulat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, fiecare câştigând cu 1-0 pe teren propriu.