Culise. De ce a fost, de fapt, mazilit Adrian Țuțuianu

de Romulus Georgescu , 07 septembrie 2017 - stire actualizata la ora 08:26, 08 septembrie 2017
Culise. De ce a fost, de fapt, mazilit Adrian Țuțuianu

Recunoașterea problemelor financiare ale MApN a venit pe fondul unui conflict cu Liviu Dragnea, după ce Țuțuianu refuzase să părăsească șefia Comisiei SRI. Acum, va pierde și această funcție.

Adrian Țuțuianu a demisionat din fruntea Ministerului Apărării, iar plecarea i-a fost acceptată rapid atât de premierul Mihai Tudose cât și de președintele PSD Liviu Dragnea. Și aceasta în condițiile în care atât Dragnea cât și Tudose s-au arătat indulgenți față de alți demnitari care au comis gafe.



De fapt, Țuțuianu pare să fi reușit să îi enerveze atât pe Tudose cât și pe Dragnea. Ca ministru, Țuțuianu a gândit un artificiu financiar pentru a rezolva situația salariilor MapN. Ministerul a cheltuit banii pe primele trei trimestre, iar în absența rectificării bugetare, amânate în repetate rânduri, Țuțuianu intenționa să folosească banii alocați pentru trimestrul patru. Însă, acest lucru este intezis de Legea responsabilității fiscale. ” În ceea ce privește drepturile de personal, execuția bugetară e de 72,71%. Chestiunea de care ne-am lovit este una de natură tehnică, respectiv trecerea din trimestrul 4 în trimestrul 3 a unor sume de bani care să ne permită plata tuturor drepturilor salariale la data de 15”, a explicat Țuțuianu.

Banii pentru salarii s-au consumat pentru că MapN a avut de plătit majorări, introduse atât prin legea salaizării unitare, cât și prin acte normative specifice, fără ca Guvernul să opereze rectificarea bugetară. Însă, comunicatul MapN privind întârzierea plății salariilor l-a lăsat în ofsaid pe premierul Tudose, acuzat de PNL că nu va mai avea bani să plătească salariile. O recunoaștere chiar din interiorul PSD a dat greutate acuzațiilor PNL și ale presei.


 

A vrut două posturi de șef

Anterior acestui scandal, Țuțuianu își stricase relația cu președintele PSD, Liviu Dragnea. Obsedat de controlul PSD, Dragnea a evitat, în permanență ca vreunul din locotenenții săi să acumuleze prea multă putere. În aceste condiții, după ce Țuțuianu a preluat șefia MApN, Dragnea a dorit ca el să se retragă din fruntea Comisiei SRI. Șefia acestui for urma să fie preluată de Claudiu Manda, sprijinit de ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu. De altfel, pe același model, Mihai Fifor a reunțat la șefia Comisiei pentru anchetarea alegerilor  din 2009, pentru a deveni ministru al Economiei. Țuțuianu, însă, a refuzat să părăsească șefia Comisiei SRI. El a obținut un document din partea Agenției Naționale de Integritate (ANI) potrivit căruia nu există incompatibilitate între funcția de ministrru și cea de șef de comisie parlamentară. Solicitarea lui Țuțuianu către ANI a fost cel puțin ciudată, ținând cont că Liviu Dragnea nu ridicase problema legalității (nu există interdicții în acest sens) ci nu era de acord ca o singură persoană să cumuleze ambele funcții.

Însă, Țuțuianu își dorea și șefia Comisiei SRI, unde se lucrează la modificarea legislației în domeniu, cu efecte pe termen lung. Refuzul lui Țuțuianu l-a făcut pe Dragnea să-l bănuiască că are ambiții pentru a promova în interiorul PSD. Acum, Țuțuianu va rămâne și fără șefia Comisiei SRI, Liviu Dragnea afirmând că nu îl mai susține pentru această funcție. ”Nu, pentru că, aşa cum era firesc de mai mult timp, au început procedurile pentru înlocuirea dumnealui de la comisia SRI, pentru că eu nu cred că cineva se gândea că poate să fie şi ministru şi preşedinte la Comisiei SRI şi secretar al Senatului”, a explicat, ieri,  Dragnea.

 

”Recunosc că am fost şocat, eram chiar cu vicepremierul şi cu preşedintele Camerei Deputaţilor, preşedintele Dragnea la masă. În timp ce eram la masă, toţi trei am aflat că există această alertă în România, că nu mai sunt bani pentru apărare. Prima dată l-am sunat pe ministrul de Finanţe care era la fel de şocat şi el. Apoi l-am sunat şi pe ministrul Apărării. Ştiţi, că cineva a greşit într-o comunicare şi înţeleg că de vineri se tot cocea o chestie de genul acesta. Am lăsat baltă masa şi am venit toţi la serviciu. L-am rugat pe domnul ministru să vină să-mi explice, i-am solicitat demisia”,  a spus și Mihai Tudose premierul României.



 

Bubele pentru care alți miniștri au fost iertați

  • *Ministerul de Interne, Carmen Dan, nu a gestionat venirea românilor în țară, provocând cozi la pașapoarte
  • *Ministerul Educației, Liviu Pop, i-a lăsat fără manuale pe copii de clasa a V-a
  • *Ministrul Sănătății, Florian Bodog, este menținut în ciuda crizei vaccinurilor, deși ministerul nu  avut stocurile necesare limitării epidemiei de rujeolă
  • *Viorel Ilie rămâne la Relația cu Parlamentul, deși este acuzat de trucarea unor concursuri de angajare în instituție

 

Comentarii

  • Un A

    09 septembrie 2017 17:19

    Ce simtea armata avand un ministru care controla sefia comisiei sri? Suna cam asa, fara menajamente scuze anticipate ... -un securist, ministru al apararii-! Cred ca e absolut normala, neintruziunea sri in armata si invers! Altfel e un talmes-balmes si tot asa arata si tara ... un mare talmes-balmes!Helwig sa il pazeasca si slujeasca pe Iohannis si daca o face foarte bine ... e suficient!

    raspunde comentariului
  • Un A

    09 septembrie 2017 17:18

    Ce simtea armata avand un ministru care controla sefia comisiei sri? Suna cam asa, fara menajamente scuze anticipate ... -un securist, ministru al apararii-! Cred ca e absolut normala, neintruziunea sri in armata si invers! Altfel e un talmes-balmes si tot asa arata si tara ... un mare talmes-balmes!Helwig sa il pazeasca si slujeasca pe Iohannis si daca o face foarte bine ... e suficient!

    raspunde comentariului
  • ioan

    08 septembrie 2017 9:18

    praf in ochi . este doar o diversiune pt a mai castiga timp si a deturna atentia de la adevaratele dezastre in care este aruncata Romania. ceea ce se intampla acum este o reteta simpla prin care Romania va fi dezmembrata. TREZITI-VA ROMANILOR !!!!!!!! aceste persoane care conduc tara astazi sunt in stare sa rupa tara doar in schimbul imunitati vesnice si a imbogatiri personale. insa ei uita un lucru ca rusi si cei care ii ademenesc acum ii vor folosi doar sa isi atinga scopurile si apoi se vor dispensa de ei oriunde ar fi, deoarece sunt incomozi.

    raspunde comentariului
  • Goi

    07 septembrie 2017 14:14

    Dumitre, esti paranoic rau de tot. Ce-ai fumat la cafeaua de dimineata?

    raspunde comentariului
  • Dumitru

    07 septembrie 2017 10:57

    Voi ati vazut ca a iesit scandal in acelasi timp pe mai multe directii, toate cusute cu ata alba, si care duc toate la scaderea prestigiului international al Romaniei. Poate nu sunt legate intre ele, dar declaratiile iresponsabile ale acestui ministru, circul facut de acel ziarist in Transilvania, si cel facut de unguri mi se par toate artificiale, si nu servesc decat la izolarea Romaniei. Il suspectez deci pe Tutuianu de participare in acest circ, si deci trebuie sa plece.

    raspunde comentariului
    • Mirela

      07 septembrie 2017 12:14

      Daaaaaaaaaaa ! Cand ceva pute la PSD, exact precum la PCR pe vremuri, de vina sunt agenturilii, evreii, maghiarii, sasii, rusii, occidentalii, UE, USA, ambasadorii tarilor europene si SUA, marea finanta internationala, FMI, Soros si toate comploturile lumii adunate la un loc pentru deranjarea de la furt a vajnicilor PSD-isti ! Aferim, Dumitre, evaluare a situatiei actuale ! Musai ca esti tare-tare posedat de spiritul PSd-ist de vii cu chestii d-astea fumate ! Mai bine zii tu, ba Dumitre, unde-s aia 10 miliarde de euroi luati imprumut de regimul PSd de la inceputu` anului incoace ?! Ce s-a facut, ba, cu ei ?! Unde-s locuriel de munca si relansarea industriei nationale promise de regimu` PSd-ist ?! Unde-i grija fatza de roman isi nivelul lor de trai ?! N ude alta, dar in Constitutie scrie ca `statul roman e dator sa asigure un trai decent cetatenilor` ..iar PSd-u` si avocatu` poporului par preocupati doar de puscariasi si viitorii posibili puscariasi si nu de popor ! Restauratia politica si administrativa propusa deja si urmarita cu obstinatie de PSD este clara si ea urmareste protejarea fostilor, actualilor si viitorilor hotzi cu steif ai banului public. O dovedeste cantiatea uriasa de dosare penale trecute si prezente , deschise de Ministerul Public sau aflate deja pe rolul instantelor de judecata. Averea fruntasilor din politica romaneasca , cumulata, o depaseste pe cea a tuturor politicienilor europeni adunati la un loc. iar PSD-istii sunt fruntasi intre fruntasi ! De unde milioane si zeci de milioande de euroi, mancati-as gura ta, Dumitre ?! Din salariul care pana nu demult era de 6.500-13.000 lei ?! Asta nu ne mai spui !

      raspunde comentariului
      • Exact,toti cei pe care i-aii insirat mai sus sunt vinovati pt jefuirea Romaniei.

        09 septembrie 2017 5:10

        .

        raspunde comentariului
  • andreesanu

    07 septembrie 2017 9:51

    GUNOIUL SUB PRES este politica de baza a PSD !!.Tudose face abia acum rectificare bugetara dupa ce l-a demispe Tutuianu !!.Asa cum se vede ******* guvernarii PSD si ALDE da afara prin preaplin !!,zmeii lui Dragnea incep sa se imprastie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    07 septembrie 2017 9:51

    GUNOIUL SUB PRES este politica de baza a PSD !!.Tudose face abia acum rectificare bugetara dupa ce l-a demispe Tutuianu !!.Asa cum se vede ******* guvernarii PSD si ALDE da afara prin preaplin !!,zmeii lui Dragnea incep sa se imprastie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    07 septembrie 2017 9:51

    GUNOIUL SUB PRES este politica de baza a PSD !!.Tudose face abia acum rectificare bugetara dupa ce l-a demispe Tutuianu !!.Asa cum se vede ******* guvernarii PSD si ALDE da afara prin preaplin !!,zmeii lui Dragnea incep sa se imprastie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    07 septembrie 2017 9:51

    GUNOIUL SUB PRES este politica de baza a PSD !!.Tudose face abia acum rectificare bugetara dupa ce l-a demispe Tutuianu !!.Asa cum se vede ******* guvernarii PSD si ALDE da afara prin preaplin !!,zmeii lui Dragnea incep sa se imprastie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    07 septembrie 2017 9:51

    GUNOIUL SUB PRES este politica de baza a PSD !!.Tudose face abia acum rectificare bugetara dupa ce l-a demispe Tutuianu !!.Asa cum se vede ******* guvernarii PSD si ALDE da afara prin preaplin !!,zmeii lui Dragnea incep sa se imprastie .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    07 septembrie 2017 9:51

    GUNOIUL SUB PRES este politica de baza a PSD !!.Tudose face abia acum rectificare bugetara dupa ce l-a demispe Tutuianu !!.Asa cum se vede ******* guvernarii PSD si ALDE da afara prin preaplin !!,zmeii lui Dragnea incep sa se imprastie .

    raspunde comentariului
  • Mirela Antonescu - Brasov

    07 septembrie 2017 9:29

    Cutare a zis Cutare nu a zis. Cutare a fost de acord. Cutare il sustinea. Cutare nu. Si peste toti domneste UNUL a carui singura preocupare e PUTEREA absoluta. Toti dintre cei de la varf se urasc unul pe altul, ei intre ei si ei pe seful suprem si seful suprem pe ei. Toti se ling pe fatza dar toti se urasc profund si se sapa subteran. ....e oare acest `guvern` PSD unicul care se comporta in acest fel dupa 1989 ? e oare PSd unicul `partid` care genereaza un astfel de haos manifest sau latent ? sunt oare aceste jalnice persoanje singurele cabotin-sforaitoare in fapte si declaratii dupa 1989 ? Nu, dragi cititori ! Caci toti si toate `partidele` au avut ca unica `preocupare` nu grija fatza de cetateni si stat si tara ci FURTUL si imbogatirea fara de masura a propriei lor persoane si puterea lor nemasurata. Dl. Catarama a definit exact , in mod public, la un interviu la tv, ce inseamna `partidele` romanesti de dupa 1989 , si anume `cele mai redutabile centre mafiote din Romania. `Democratia ` din Romania a putrezit total si, dupa scurta perioada a guvernului tehnocrat care a creat 135.000 de locuri de munca si taiat macaroana furtului din licitatiile publice- reusind sa isi atraga ura tuturor partidelor, mai putin USR care sunt nevinovati dar si foarte slabi concomitent - iata, asistam, dupa cum de altfel prevedeam si eu si ziarul Romania Libera cu mult inainte de alegeri ca se va intampla, la o Restauratie a FURTULUI din banul public si a haosului economic si politic. Actualul `Parlament ` al tarii este DIRECT vinovat de aceasta stare de lucruri pentru ca EL a generat acest guvern. Cu actualul curs al evenimentelor , eu nu vad nicio sansa de indreptare pasnica a situatiei, pentru ca partidele clasice de dupa 1989 sunt extraordinar de puternice financiar , nu direct ca partide, ci indirect prin fruntasii lor. Si dupa cu mse vede, acesti fruntasi se `reproduc` de la o legislatura la alta fie direct fie prin interpusi prin discipolii lor - pentru amuzament redau din DEX sinonime pentru discipol - ```adept, catehumen, condiscipol, învăăcel, elev, ucenic, novice, livresc cirac, învechit colar, panegirist, partizan, zelator livresc acolit.``` De 28 de ani asistam - exceptand perioada guvernului tehnocrat - la aceeasi scabroasa descendenta a acestor reptile care au adus cetatenii , statul si tara la falment, dezastru si suferinta.