FC Voluntari a ratat numeroase ocazii de gol

Liga 1: S-au jucat cu focul! Gaz Metan, victorie la limită cu "lanterna roșie"

Gaz Metan Mediaş a învins-o acasă pe FC Voluntari cu scorul de 1-0, într-un meci disputat marţi în etapa a 19-a a Ligii I de fotbal.

Share

Rl online 0 comentarii

Actualizat: 03.12.2019 - 20:21

Golul a fost reuşit în minutul 80 de Sergiu Buş, care a controlat mingea în careul advers, după o centrare a lui Velisar, şi l-a driblat pe portarul Rîmniceanu.

Într-o partidă în care ilfovenii au fost surprinzător echipa mai bună, portarul Pleşca i-a salvat pe medieşeni în trei situaţii periculoase în prima repriză şi a avut o nouă intervenţie bună la mijlocul actului secund, pentru a se remarca din nou în minutele de prelungire. Oaspeţii au avut o bară prin Măţan, în minutul 58.

Goalkeeperul oaspeţilor, Rîmniceanu, s-a evidenţiat la lovitura de cap a lui Buş (65).

Meciul lui FC Voluntari din etapa trecută, cu FCSB, a fost amânat din cauza terenului impracticabil.

Mulțumită acestui succes, formaţia lui Edi Iordănescu a acumulat 30 de puncte şi este pe poziţia a 5-a a clasamentului. FC Voluntari este lanternă roşie, cu doar 8 puncte.