11.3 C
sâmbătă, 18 mai 2024
AcasăSpecialTenis Miami: Sorana Cîrstea, eliminată în turul doi de bulgăroaica Pironkova

Tenis Miami: Sorana Cîrstea, eliminată în turul doi de bulgăroaica Pironkova

Sorana Cîrstea a fost eliminată, în turul doi, la turneul de tenis de la Miami, de categorie Premier Mandatory, cu premii totale în valoare de 5,4 milioane dolari. Românca a fost învinsă în două seturi de Tsvetana Pironkova, cu scorul de 6-3, 6-3.

Cîrstea, cap de serie 25 şi locul 26 mondial, a pierdut partida în două seturi, după aproximativ o oră şi douăzeci de minute de joc. Românca a avut 3 aşi, dar şi 4 duble greşeli, care s-au dovedit a fi decisive în economia jocului.

Pironkova, 26 de ani, locul 47 WTA, mult mai slab poziţionată în clasamentul WTA, conduce în întâlnirile directe cu Sorana Cîrstea, cu scorul de 2-1.

În competiţie a mai rămas doar Simona Halep, ca reprezentantă a României, ea urmând să debuteze, tot în turul al doilea, în cursul zilei de mâine.

Pentru evoluţia sa Cîrstea va primi un cec în valoare de 14.945 dolari şi 35 puncte WTA.