11.3 C
sâmbătă, 18 mai 2024
AcasăSpecialRomânia s-a calificat în semifinale la Campionatul Mondial de handbal junioare

România s-a calificat în semifinale la Campionatul Mondial de handbal junioare

Naționala U18 a României a obținut calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de handbal la junioare din Macedonia. Tricolorele au învins, în sferturi, Olanda, scor 36-22.

Junioarele de la handbal continuă să uimească la turneul din Macedonia, eliminând una dintre revelațiile competiției Olanda, după ce, în optimi, au trecut de una dintre favorite, Croația.

Marcatoarele României din partida cu Olanda au fost: Bianca Maria Bazaliu – 12 goluri, Cristina Laslo – 9, Alexandra Dindiligan – 3, Lorena Ostase – 3, Andreea Taivan – 2, Oana Maria Buca – 2, Dana Abed-Kader – 2, Alina Ilie – 2 şi Iulia Maria Andrei – 1.

Viitoarea adversară a României se va afla după disputarea celorlalte trei sferturi de finală, care au loc tot azi. Celelalte sferturi sunt: Brazilia – Muntenegru, Germania – Coreea de Sud şi Rusia – Danemarca.

Semifinalele vor avea loc vineri, urmând ca finalele pentru medalii să se dispute duminică.

România a mai ajuns în semifinale și la ediția din 2012, atunci când titlul suprem l-a revendicat Danemarca. De altfel româncele au terminat un singur meci la egalitate la acest turneu final, cel împotriva Danemarcei, din grupe, în celelalte meciuri obținând doar victorii. Rusia termina pe locul doi în 2012, iar Norvegia, deja eliminată din competiție la acest turneu, încheia podiumul în urmă cu doi ani.