21.5 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăSpecialPoliţiştii bucureşteni au consfiscat peste 194.000 de petarde şi pocnitori

Poliţiştii bucureşteni au consfiscat peste 194.000 de petarde şi pocnitori

Peste 194.000 de petarde, pocnitori şi alte obiecte pirotehnice au fost confiscate vineri de poliţiştii din Bucureşti de la trei persoane care sunt în prezent cercetate penal pentru deţinere fără drept a acestor materiale periculoase, informează un comunicat al Poliţiei Capitalei.

Articolele confiscate vineri, ce cântăresc peste 360 de kilograme, au fost depistate de poliţişti specialişti în arme, explozivi şi substanţe periculoase în urma mai multor percheziţii în Sectorul 2 al Capitalei.

În cursul lunii decembrie, Poliţia Capitalei a desfăşurat 19 acţiuni de amploare în zonele unde existau date că se comercializează astfel de produse, poliţiştii bucureşteni întocmind 11 dosare penale pentru săvârşirea unor infracţiuni de nerespectare a regimului materiilor explozive.

În urma acestor acţiuni, poliţiştii Capitalei au confiscat peste 900.000 de articole pirotehnice, care cântăresc peste 2.000 de kilograme.

Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă