23.9 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSpecialMilitarii americani care se retrag din Afganistan vor trece prin baza Kogălniceanu

Militarii americani care se retrag din Afganistan vor trece prin baza Kogălniceanu

oldaţii americani care se vor retrage din teatrele de operaţii din Afganistan vor putea să se întoarcă în Statele Unite prin România, folosind baza de la Kogălniceanu şi Portul Constanţa, în urma unui acord pe care România şi SUA l-au discutat la Pentagon, unde ministrul apărării, Mircea Duşa, a efectuat o vizită oficială, potrivit Agerpres.

„Am discutat (n.r. — cu secretarul american Charles Hagel) şi despre modul în care putem coopera, în cursul anului viitor, împreună, pe transportul multimodal, adică pe felul în care vom opera pe baza Kogălniceanu şi în Portul Constanţa, având în vedere că odată cu retragerea efectivelor din Afganistan, noi, de principiu, ne-am dat acordul ca traficul pe Aeroportul Kogălniceanu să crească şi să punem la dispoziţie capabilităţile de acolo pentru repatrierea militarilor în SUA şi a capabilităţilor militare”, a declarat sâmbătă pentru AGERPRES ministrul Apărării Naţionale, Mircea Duşa.

El a precizat că pentru ca acest lucru să se întâmple efectiv este necesar mai întâi să se facă planificarea NATO cu privire la trupele care urmează să opereze în 2014 în Afganistan. „Trebuie să se planifice activitatea NATO, să se facă planificarea cu privire la trupele care urmează să opereze în 2014 în Afganistan şi, sigur, în funcţie de planificarea NATO, se vor stabili şi aceste obiective. Oricum, şi până acum partea americană a operat pe Kogălniceanu, chiar şi în timpul războiului din Irak”, a adăugat Mircea Duşa.
În vizita oficială din SUA, care a avut loc joi şi vineri, ministrul Mircea Duşa a discutat atât cu omologul american, Charles Timothy Hagel, cât şi cu Rose Gottemoeller, subsecretar de stat în exerciţiu pentru controlul armamentelor şi securitate internaţională, dar şi cu Frank Rose, adjunct al asistentului secretarului pentru spaţiu şi politica de apărare.
Duşa s-a întâlnit şi cu preşedintele Comisiei de apărare din Camera Reprezentanţilor, Buck McKeon, şi preşedintele Departamentului Afaceri Strategice din Camera Reprezentanţilor, Mike Rogers.
Este pentru prima dată, după mulţi ani, când un ministru român al apărării efectuează o vizită oficială la Pentagon.
Cu această ocazie, Mircea Duşa, i-a adresat invitaţia omologului american, Charles Hagel, de a veni în România, la anul, într-o vizită oficială. „Domnul Hagel este un admirator al României. Îmi aduc aminte că în anii 2003 — 2004 a făcut un lobby serios pentru ca România să fie primită în NATO şi de aceea i-am adresat invitaţia să facă o vizită oficială în cursul anului viitor, cu ocazia manifestărilor pe care le vom organiza la zece ani de la intrarea României în NATO”, a subliniat ministrul Mircea Duşa

Cele mai citite

Virajul spre extrema dreaptă al centrului-stângii europene

În Slovenia, Mișcarea Libertății de centru-stânga a lui Robert Golob a câștigat realegerea în martie 2026 după introducerea așa-numitei legi Šutar, care permite intrarea...

Proiecte case 2026: Preferințe și opțiuni inteligente cu buget realist

Pe fondul noilor reglementări de mediu și al evoluției prețurilor la materiale, românii au nevoie de proiecte case deștept gândite, care să asigure un...

Horoscop 25 iunie 2026. O informație neașteptată poate schimba totul pentru unele zodii. Cine trebuie să evite deciziile pripite

Horoscop 25 iunie 2026. Ziua vine cu lecții importante despre răbdare, comunicare și capacitatea de adaptare. Pentru unele zodii, o informație lipsă sau un...
Ultima oră
Pe aceeași temă