3 C
București
sâmbătă, 29 ianuarie 2022
AcasăSpecialFestivalul National de Teatru

Festivalul National de Teatru

DITIA XVII (3 – 15 noiembrie)
Sambata, 10 noiembrie
ora 12.00 – Statia de Metrou Unirii 1: Orasul de sub oras,
un spectacol de Mihai Malaimare,
Teatrul Masca/ FENOMENUIL TEATRUL MASCA
ora 12.00 – Teatrul Odeon:
O vara fierbinte pe Iza, regia: Mihai Maniutiu, Teatrul National "Lucian Blaga", Cluj si Teatrul "Tony Bulandra",
Targoviste/ DANS (1h)

 

 

ora 18.00 – Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu": Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Alexandru Colpacci, Teatrul National
Targu-Mures/ SPECTACOLE (2h 30min)

 

ora 18.00 – Teatrul Mic: Monumentul de Colleen Wagner, regia: Alexander Hausvater, Teatrul "G.A. Petculescu", Resita/ SPECTACOLE (1h 30min)
zz ora 20.30 – Teatrul Odeon: OO!, creatie colectiva dupa Ion Creanga, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Tineretului, Piatra Neamt/ PREMIERE GaZDUITE DE F

 

ESTIVAL (1h 10min)

ora 21.00 – Teatrul National,
Sala Mare:
Nora de Henrik Ibsen, regia: Thomas Ostermeier,
Schaubuhne am Lehniner Platz,
Berlin/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (2h)

ora 22.00 – Teatrul ACT: Capra sau cine e Sylvia? de Edward Albee, regia: Alexandru Dabija,

 

Teatrul ACT/ SPECTACOLE (2h)

ora 22.00 – Centrul National al Dansului:
Ceea ce am convenit noi a fi hazard de Ion Dumitrescu,
Centrul National al Dansului/ DANS (repetitie deschisa)

Duminica, 11 noiembrie

ora 11.00 – Teatrul Odeon:
OO!, creatie colectiva dupa Ion Creanga, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Tineretului, Piatra Neamt/ PREMIERE GaZDUITE DE FESTIVAL (1h 10min)

ora 12.00 – Statia de Metrou Unirii 1:
Orasul de sub oras, un spectacol
de Mihai Malaimare, Teatrul Masca/ FENOMENUL TEATRUL MASCA

ora 18.00 – Teatrul National, Sala Atelier: Inimi cicatrizate, dupa Max Blecher, regia: Radu Afrim, Teatrul de Stat, Constanta/ SPECTACOLE (2h 40min)
ora 18.00 – Teatrul "Bulandra", Sala "Toma Caragiu": Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Alexandru Colpacci, Teatrul National Targu Mures/ SPECTACOLE (2h 30min)

 

 

ora 21.00 – Teatrul National, Sala Mare:
Nora de Henrik Ibsen, regia: Thomas Ostermeier, Schaubuhne am Lehniner Platz, Berlin/
PARTICIPARE INTERNATIONALa (2h)

 

ora 21.00 – Teatrul ACT: Creatorul de teatru
de Thomas Bernhard, regia: Alexandru Dabija,
Teatrul ACT/ FENOMENUL TEATRUL ACT (2h)

 

ora 21.30 – Teatrul "Ion Creanga":
Totul e desertaciune, adaptare de Viviane de Muynck, dupa Claire Goll, regia: Jan Lauwers, Needcompany, Bruxelles/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 20min)

 

ora 22.00 – Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin": MorgenBerger, regia: Alexander Hausvater, un spectacol de si
cu Maia Morgenstern si A.G. Weinberger/ RECITALURI

Luni, 12 noiembrie

ora 18.00 – Teatrul National, Sala Atelier: Inimi cicatrizate, dupa Max Blecher, regia: Radu Afrim, Teatrul de Stat Constanta/ SPECTACOLE (2h 40min)

 

ora 19.00 – Teatrul "Ion Creanga":
Totul e desertaciune, adaptare de Viviane
de Muynck dupa Claire Goll, regia: Jan Lauwers, Needcompany, Bruxelles/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (1h 20min)

 

ora 19.00 – Teatrul "Nottara", Sala "George Constantin": MorgenBerger, regia: Alexander Hausvater, un spectacol de si cu Maia Morgenstern
si A.G. Weinberger/ RECITALURI
ora 20.30 – Opera Nationala: Regele Lear de W. Shakespeare, regia: Tompa Gábor, Teatrul National "Lucian Blaga", Cluj/ SPECTACOLE (3h)
ora 22.00 – Teatrul Odeon: Block Bach, regia: Alexandru Dabija, coregrafia: Razvan Mazilu si Amir Kolben, Teatrul Odeon, Bucuresti/ DANS (1h)

 

l EVENIMENT l
zz ora 22.00 – Teatrul de Comedie:
Revizorul de N.V. Gogol, regia: Horatiu Malaele, Teatrul de Comedie, Bucuresti/ SPECTACOLE (1h 50min)
zz ora  22.00 – Teatrul ACT: American Buffalo de David Mamet, regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT/ FENOMENUL TEATRUL ACT
zz ora  22.00 – Centrul National al Dansului:
un Lucru misterios, a spus e.e.cummings & Poate ca ar trebui sa danseze intai si sa gandeasca apoi, coregrafia:  Vera Mantero,  O Rumo do Fumo, Lisabona/ DANS (1h 25min)

Marti, 13 noiembrie
zz ora  18.00 – Teatrul National, Sala Atelier:
Jocul ielelor de Camil Petrescu, regia: Claudiu Goga, Teatrul National Bucuresti/ SPECTACOLE (2h 45min)
zz ora  18.00/21.30 – Teatrul Odeon:
Povestiri despre nebunia (noastra) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia: Radu Afrim, Teatrul Tineretului, Piatra Neamt/ SPECTACOLE (2h 10min)
zz ora  19.00 – Teatrul  Tineretului Metropolis:
In rolul victimei de Oleg si Vladimir Presniakov, regia: Felix Alexa, Teatrul Tineretului Metropolis, Bucuresti/ SPECTACOLE (1h 30min)
zz ora  21.00 – Teatrul National, Sala Mare:
Camera Isabellei, scenariul si regia: Jan Lauwers, Needcompany, Bruxelles/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (2h)
zz ora 19.00 – Centrul National al Dansului:
un Lucru misterios, a spus e.e.cummings &  Poate ca ar trebui sa danseze intai si sa gandeasca apoi, coregrafia:  Vera Mantero,  O Rumo do Fumo, Lisabona/ DANS (1h 25min)
 ora  22.00 – Teatrul Foarte Mic:
Sado-Maso Blues Bar de Maria Manolescu, regia: Gianina Carbunariu, Teatrul Foarte Mic/ SPECTACOLE (1h 45min)

Miercuri, 14 noiembrie
 ora  19.00 – Teatrul National, Sala Mare: Camera Isabellei, scenariul si regia: Jan Lauwers, Needcompany, Bruxelles/ PARTICIPARE INTERNATIONALa (2h)
 ora  19.00/21.00 – Teatrul Odeon:
Ionesco – 5 piese scurte de Eugen Ionescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon/ SPECTACOLE (1h)

 

ora  19.00/22.00 – Teatrul National, Sala Atelier:
Azilul de noapte de Maxim Gorki,
regia: Cristian Juncu, Teatrul "Toma Caragiu", Ploiesti/ SPECTACOLE (2h 5min)
 ora  21.00 – Teatrul "Bulandra",
Sala Izvor: Ce pacat ca e o curva! de John Ford,
regia: Alexandru Darie, Teatrul Bulandra/
PREMIERE GaZDUITE IN FESTIVAL
 ora  22.00 – Teatrul Foarte Mic:
Sado-Maso: Blues Bar de Maria Manolescu,
regia: Gianina Carbunariu, Teatrul Foarte Mic/ SPECTACOLE (1h 45min)

Joi, 15 noiembrie
zz ora  18.30 – Teatrul National, Sala Amfiteatru: Actorul, un spectacol de si cu Mihai Malaimare/ RECITALURI (1h)
zz ora  18.30/22.00 – Teatrul National,
Sala Atelier: Geniul crimei de George F. Walker,
regia: Theodor Cristian Popescu, Teatrul 74 in parteneriat cu Arts Council of Canada/
SPECTACOLE (1h 15min)

 

ora  19.30 – Teatrul Odeon:
Visul unei nopti de vara de W. Shakespeare,
regia: Victor Ioan Frunza,
Teatrul "Maria Filotti", Braila/ SPECTACOLE (2h 20min)
 ora  21.00 – Teatrul National, Sala Mare: Tragedia lui Carmen, adaptare de Peter Brook, Jean-Claude Carriere, Marius Constant, dupa  "Carmen" de Bizet, regia: Ion Caramitru, UNITER/ SPECTACOLE (1h 30min)

Cele mai citite

 Pentagonul e pregătit să trimită nave de război în Marea Neagră

Pentagonul e pregătit să trimită nave de război în Marea Neagră. Distrugătorul USS Arleigh Burke a părăsit Marea Neagră în luna decembrie, dar este...

De ce adolescenții sarcastici sunt cei mai deștepți ?

Dacă ar fi să-ți spun că sarcasmul este unul dintre cele mai puternice instrumente lingvistice ale omului, primul tău răspuns ar putea fi în...

Franța trimite în România militari din Forța de Reacție Rapidă

Franța trimite în România militari din Forța de Reacție Rapidă a NATO. Ministrul francez al Apărării, Florence Parly, a venit la București, pentru a...
Ultima oră
Pe aceeași temă