32.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSocialUn copil este la spital după ce ar fi căzut de la...

Un copil este la spital după ce ar fi căzut de la etajul trei al unui imobil din București

Poliţia Capitalei informează că un copil ar fi căzut de la etajul trei al unui imobil şi a fost transportat la spital.

Potrivit sursei citate, incidentul s-a produs joi după amiază în jurul orei 16,00, fiind sesizată Secţia 19 Poliţie.

La faţa locului s-au deplasat poliţişti din cadrul subunităţii, precum şi echipaj de prim ajutor.

Minorul a fost preluat şi transportat la spital pentru îngrijiri medicale, conform agerpres.ro.

Din primele informaţii, minorul se afla în locuinţă împreună cu fratele său, precizează Poliţia Capitalei.

Poliţiştii fac cercetări pentru a stabili cauzele şi condiţiile în care s-a produs incidentul. 

În mai 2018, un caz similar s-a petrecut la Constanța

Potrivit reprezentanţilor Serviciului Judeţean de Ambulanţă, cadrele medicale au fost solicitate să intervină miercuri, pe strada Nicolae Grindeanu din municipiul Constanţa, după ce un copil în vârstă de doi ani a căzut de la etajul patru al blocului unde locuieşte.

În momentul când au ajuns la locul intervenţiei, cadrele medicale au stabilit că victima este conştientă, aceasta căzând în grădina amenajată în spatele blocului. Copilul a fost dus la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa pentru îngrijiri medicale.

În urma primelor cercetări, poliţiştii au stabilit că evenimentul s-a petrecut în timp ce copilul era acasă cu bunica lui, iar la un moment dat ar fi rămas nesupravegheat câteva secunde, s-a urcat pe un scaun aflat lângă fereastra deschisă, de acolo pe pervaz, după care a căzut.

Poliţiştii Secţiei 5 Constanţa continuă cercetările în acest caz.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Volkswagen pregătește o restructurare istorică: până la 100.000 de posturi în pericol și posibile închideri de fabrici în Germania

Informațiile privind planul au avut efect imediat pe bursă: acțiunile grupului au scăzut cu 3,4%, atingând cel mai redus nivel din ultimii 16 aniGrupul...

România intră sub cupola de foc: cod roșu de caniculă extins în aproape toată țara, cu temperaturi de până la 41 de grade

Începând de duminică, mai multe regiuni vor intra sub cod roșu de caniculă, iar de luni avertizarea se va extinde în cea mai mare...

Schimbare la bancomate: utilizatorii ar putea retrage orice sumă, nu doar valori prestabilite, indiferent de bancă

Dacă va fi adoptată, măsura va obliga instituțiile financiare să actualizeze software-ul bancomatelor, astfel încât introducerea manuală a sumei să devină disponibilă în mod...
Ultima oră
Pe aceeași temă