24.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăPoliticăDiana Buzoianu anunță sancțiuni penale pentru distrugerea spațiilor verzi extinse

Diana Buzoianu anunță sancțiuni penale pentru distrugerea spațiilor verzi extinse

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat miercuri trimiterea în circuitul de avizare a unui proiect de ordonanță de urgență care înăsprește regimul juridic al tăierilor de arbori. Actul normativ prevede că defrișările, inclusiv pe proprietăți private, devin infracțiune dacă duc la distrugerea unor suprafețe de spațiu verde mai mari de un hectar.

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat miercuri că a trimis spre avizare către celelalte ministere un proiect de Ordonanță de Urgență care prevede că distrugerea sau tăierea arborilor devine infracțiune dacă sunt afectate spații verzi mai mari de un hectar, inclusiv în intravilan și pe proprietăți private.

Potrivit acesteia, măsura vizează sancționarea cu închisoarea a unor situații similare cu cele petrecute în Parcul IOR, în cazul în care astfel de cazuri se vor repeta și în alte parcuri.

Ministrul Mediului a avertizat că orașele au prea puține spații verzi și a făcut apel ca acestea să nu mai fie lăsate „pradă mafiei imobiliare”.

În noiembrie 2025, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a anunțat publicarea unui proiect de Ordonanță de Urgență care modifică art. 140 alin. (1) din Codul silvic, stabilind un regim penal pentru tăierea, distrugerea sau degradarea fără drept a arborilor din spațiile verzi aflate în intravilan.

Legislația actuală permite, prin omisiune, distrugerea arborilor din parcuri și spații verzi, ceea ce face imposibilă asigurarea unor orașe sănătoase.

Diana Buzoianu a precizat că, în situații precum cele din Parcul IOR, instituțiile s-au lovit de limitele legii în vigoare, iar ordonanța propusă urmărește corectarea acestui vid legislativ și stabilirea caracterului penal al tăierilor abuzive din spațiile verzi urbane.

Emmylia Razmerita
Emmylia Razmerita
Emmylia Razmerița este absolventă de Jurnalism și a obținut diploma de licență de la Facultatea de Litere din cadrul Universității Dunărea de Jos din Galați, specialitatea Jurnalism și Științele Comunicării. Este masterandă în ultimul an la Jurnalism Tematic la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București. A lucrat pentru redacțiile Monitorul de Brăila și Evenimentul Zilei și este în prezent voluntar la Știri Bazate și Context.ro.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă