24.9 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăOp & EdOpiniiDe ce nu fără impozit pentru gazdele studenților?

De ce nu fără impozit pentru gazdele studenților?

Noul Cod fiscal aduce probleme pentru întreaga societate.

Lăcomia guvernanților nu lasă loc nici pentru un minim de griji față de posibilitățile de trai ale populației.

Am mai discutat despre ilogica taxare la nivel de normă întreagă a celor care lucrează doar două ore și de răzbunarea politicienilor pe jurnaliștii și artiștii care îi critică, prin supraimpozitare a contractelor de cesionare a drepturilor de autor.

Să ne aplecăm atenția și asupra efectelor nocive pe care noul Cod fiscal le va avea asupra studenților din România, începând cu data de 1 ianuarie 2023.

De la această dată, redevine obligatorie înregistrarea contractelor de închiriere a proprietăților la ANAF și, mai important, va crește semnificativ impozitarea, de la 6 la 10%.

Studenții reprezintă un procent foarte important din cei care sunt chiriași.

Evident, proprietarii nu vor da bani din buzunare, diferența de taxă urmând să fie suportată de studenți.

Oricum chiriile au crescut semnificativ, cum s-a scumpit totul în țara noastră.

De la 1 ianuarie vor crește și mai mult.

Cum să mai facă față tinerii, care poate nu au nici un loc de muncă, la toate aceste scumpiri?

Nu se știe și sigur pe guvernanți nu-i interesează.

O soluție: eliminarea impozitării sau măcar reducerea acesteia pentru persoanele care își închiriază proprietățile studenților sau burse/vouchere de la stat pentru studenții care nu reușesc să-și găsească un loc în căminele universităților.

Evident că nici Adrian Câciu, nici Ligia Deca, nici Marcel Ciolacu și nici Nicolae Ciucă nu s-au gândit la asta.

Nu iau în considerare acest lucru pentru că îi interesează doar să strângă mai mulți bani pe care să-i cheltuiască după bunul plac.

Statul le-a dat foarte mulți bani celor care au luat în gazdă cetățeni ucraineni.

Numeroși proprietari au dezvoltat rele afaceri profitabile de pe urma acestei decizii a Guvernului.

Nu spun că nu era cazul să ajutăm ucrainenii aflați într-o situație disperată, fără să aibă posibilitatea de a se opune.

Dar de viitorul României – pentru că asta reprezintă studenții – nu ne pasă?

Și nici nu ar fi necesare sume la fel de mari ca în cazul ucrainenilor.

Urmărește România Liberă pe  TwitterFacebook și Google News!

Laurențiu Mușoiu
Laurențiu Mușoiu
Laurențiu Mihail Mușoiu lucrează în presa centrală din anul 2008. Din anul 2018 lucrează la “România liberă”. A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București. Deține un master în Cercetare în Științele Comunicării. Este, de asemenea, profesor pentru învățământul primar și preșcolar.
Cele mai citite

Crimeea anexată de Rusia anunță noi întreruperi ale alimentării cu energie electrică

Autoritățile din Crimeea anexată de Rusia vor introduce noi întreruperi ale alimentării cu energie electrică pe întreg teritoriul peninsulei, a anunțat joi guvernatorul instalat...

Vondrousova rupe tăcerea după suspendare! Mesajul care poate schimba percepția asupra cazului

Marketa Vondrousova și-a prezentat pentru prima dată versiunea asupra cazului care a dus la suspendarea sa pentru patru ani și susține că întreaga situație...

Scoția și-a pierdut speranța după eșecul cu Brazilia! Selecționerul anunță eliminarea de la Mondial

Steve Clarke consideră că naționala Scoției și-a încheiat parcursul la Campionatul Mondial, deși mai păstrează șanse matematice de calificare în șaisprezecimi.Scoția a încheiat faza...
Ultima oră
Pe aceeași temă