Uniunea Europeană și-a exprimat vineri îngrijorarea în legătură cu expulzarea a mai mulți cetățeni croați din Serbia, pe fondul susținerii acestora pentru protestele anticorupție care zguduie țara vecină, notează AFP.
UE își exprimă îngrijorarea față de expulzarea cetățenilor croați de către Serbia
Croația, stat membru al UE, a anunțat miercuri că trei dintre cetățenii săi au fost expulzați recent de către autoritățile sârbe, invocând motive de securitate – evenimente care se adaugă altor aproximativ douăsprezece cazuri similare înregistrate în ultimele trei luni.
Suntem îngrijorați de aceste relatări, a declarat purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Guillaume Mercier, la Bruxelles, subliniind că Serbia are obligația de a respecta standardele europene și internaționale în materie de drepturi ale omului.
Vom continua să monitorizăm situația și nu vom ezita să ne exprimăm aceste preocupări la cel mai înalt nivel, dacă va fi necesar, a adăugat el.
Potrivit ambasadorului Croației la Belgrad, unii dintre cei expulzați locuiau de ani de zile în Serbia și își exprimaseră sprijinul pe rețelele sociale față de protestele conduse de studenți, care au început în noiembrie anul trecut. Printre persoanele vizate recent s-ar fi numărat și președintele Camerei de Comerț a Croației.
Protestele au izbucnit după prăbușirea acoperișului din beton al unei gări recent renovate din Novi Sad, incident în urma căruia și-au pierdut viața 16 persoane. În ciuda nemulțumirilor larg răspândite, autoritățile sârbe au acuzat – fără a furniza dovezi – că manifestațiile ar fi fost „influențate de agenții de informații occidentale” cu scopul de a-l răsturna pe președintele Aleksandar Vučić.
Relațiile dintre Serbia și Croația rămân tensionate, în contextul moștenirii conflictului din anii ’90, când Serbia a sprijinit politic și militar forțele separatiste sârbe în timpul războiului de independență al Croației.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!