Liderul de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a transmis un mesaj de apreciere la adresa președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, pentru poziția acesteia privind soluționarea pașnică a diferendului transnistrean.
Declarațiile sale contrazic indirect retorica tot mai agresivă venită dinspre Moscova, care sugerează posibilitatea unei intervenții militare în Republica Moldova.
Krasnoselski afirmă că are încredere în autoritățile de la Chișinău atunci când declară că resping o soluție militară pentru conflictul din regiune.
„Totuşi, eu cred în luciditate şi bun-simţ. Oricât de complicate ar fi relaţiile noastre, eu totuşi cred în politicienii moldoveni. Cred că spun adevărul şi că sunt împotriva soluţionării militare a problemei transnistrene. Desigur, există multe nuanţe – şi înarmarea Moldovei, şi unităţile speciale care participă în programe NATO. Dar asta e altceva. Eu o cred pe doamna preşedintă când spune că nu doreşte să rezolve problema transnistreană pe cale militară. Şi le mulţumesc pentru asta, fără îndoială”, a declarat marţi Vadim Krasnoselski, citat de NewsMaker.
Totodată, liderul transnistrean a precizat că în spațiul politic există și mesaje divergente, care ar influența deciziile autorităților.
„Astăzi poziţia politicienilor este aceasta, însă există şi alte voci care îşi provoacă conducerea politică, împingând-o spre anumite scenarii”, a adăugat acesta.
Tensiuni între Chișinău și Moscova pe tema securității regionale
Declarațiile lui Krasnoselski apar pe fondul unor poziții tot mai dure din partea oficialilor ruși privind regiunea transnistreană.
Luna trecută, secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Serghei Șoigu, a acuzat Chișinăul și Uniunea Europeană că ar urmări retragerea Grupului Operativ al Trupelor Ruse (GOTR). Acesta a afirmat că Moscova „va folosi toate metodele disponibile” pentru protejarea cetățenilor săi din regiune.
Ulterior, ambasadorul desemnat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, a reiterat mesajul, susținând că Rusia își va apăra cetățenii „prin toate mijloacele disponibile”.
Reacții ferme din partea Chișinăului și Bruxelles-ului
Autoritățile de la Chișinău au respins acuzațiile Moscovei, subliniind că prezența militară rusă în regiune este ilegală și contravine angajamentelor internaționale asumate de Federația Rusă, inclusiv celor din cadrul OSCE de la Istanbul din 1999, privind retragerea trupelor și evacuarea munițiilor de la Cobasna.
Ministerul Afacerilor Externe a calificat declarațiile lui Șoigu drept „provocatoare, inacceptabile şi regretabile” și a susținut că mesajele transmise de Ozerov fac parte dintr-un război hibrid purtat de Rusia împotriva Republicii Moldova.
Instituția i-a recomandat diplomatului rus să se concentreze pe atribuțiile sale oficiale.
Uniunea Europeană respinge amenințările Rusiei
Și Uniunea Europeană a reacționat, exprimând sprijin pentru Republica Moldova.
Purtătoarea de cuvânt a Comisiei Europene, Anitta Hipper, a subliniat susținerea pentru suveranitatea și integritatea teritorială a țării.
„UE susţine „pe deplin independenţa, suveranitatea şi integritatea teritorială a Republicii Moldova, în frontierele sale recunoscute internaţional. Rusia este bună doar la a ameninţa, a minţi şi a submina stabilitatea regională”, a adăugat aceasta.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.