31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalSUA, prin emisarul său, îndeamnă Siria să încheie un „pact de neagresiune”...

SUA, prin emisarul său, îndeamnă Siria să încheie un „pact de neagresiune” cu Israelul

Emisarul american pentru Siria, Thomas Barrack, a îndemnat joi, de la Damasc, la dialog între Siria și Israel, care sunt în continuare în mod oficial în război, propunând pentru început încheierea unui ‘pact de neagresiune’, potrivit Cyprus Mail.

Barrack a sosit joi în capitala siriană pentru o vizită ce marchează o nouă etapă în apropierea dintre SUA și noile autorități islamiste ale Siriei.

‘Problema între Siria și Israel poate fi rezolvată’ și ‘aceasta începe printr-un dialog’, a declarat diplomatul pentru canalul saudit Al-Arabiya. ‘Trebuie să începem cu un acord de neagresiune (…), să discutăm (…) despre frontiere și să începem o nouă relație’ între țările vecine, a adăugat Barrack.

Trimisul special al președintelui Donald Trump a avut joi o întrevedere cu președintele interimar al Siriei, Ahmad al-Shareh.

Înainte de aceasta, el a inaugurat alături de ministrul de externe sirian Asaad al-Shaibani, reședința ambasadorului american în capitala siriană, unde ambasada este închisă de peste un deceniu.

Trimisul special al președintelui Donald Trump pentru Siria a avut pe 24 mai, la Istanbul, o întrevedere cu președintele sirian interimar Ahmad al-Shareh, după ridicarea sancțiunilor americane la adresa Damascului.

Această întrevedere a avut loc în urma reuniunii de la Riad între Donald Trump și Ahmad al-Shareh, care, la conducerea unei coaliții islamiste, îl înlăturase de la putere pe Bashar al-Assad în decembrie.

Donald Trump a dat asigurări după acea întrevedere că liderul sirian este gata să dea curs cererii sale privind o normalizare a relațiilor cu Israelul, cu care Siria este oficial în război din 1948 încoace.

După prăbușirea regimului Assad, Israelul a întreprins sute de atacuri pe teritoriul sirian vizând ținte militare și a trimis trupe într-o zonă tampon supravegheată de ONU pe Platoul Golan și dincolo de el.

Urmărește România Liberă pe X,  Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Atacuri la adresa Bitcoin: Un activ speculativ fără valoare intrinsecă, condamnat la declin lent

Miliardarul investitor Jeremy Grantham își menține poziția critică față de Bitcoin, susținând că cea mai mare criptomonedă din lume nu are premisele unui activ...

Undă verde pentru noi terapii în UE: EMA recomandă șase medicamente și extinde zeci de indicații

Recomandările EMA sunt transmise Comisiei Europene, care ia decizia finală privind introducerea pe piață a tratamentelor în Uniunea EuropeanăExperții Agenției Europene a Medicamentului continuă...

Nicușor Dan, la masa liderilor baltici și polonezi: securitatea Flancului Estic, în centrul discuțiilor regionale

Liderii vor discuta despre necesitatea unor politici europene care să susțină competitivitatea economică, dezvoltarea și siguranța statelor membrePreședintele României, Nicușor Dan, va participa sâmbătă...
Ultima oră
Pe aceeași temă