34.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăEconomieRomânia și Ungaria au semnat un acord de solidaritate energetică, în caz...

România și Ungaria au semnat un acord de solidaritate energetică, în caz de criză a gazelor

Măsurile de solidaritate energetică între state membre ale UE sunt obligatorii pentru țările vecine cu sisteme de transport interconectate, conform unui Regulament European

România și Ungaria au semnat un acord privind măsurile solidare de întrajutorare în caz de criză a gazelor, convenind asupra unor măsuri care pot merge până la sistarea furnizării către marii consumatori industriali, pentru a menține aprovizionarea populației și a clienților vulnerabili protejați. Acordul a fost semnat de ministrul român al Energiei, Sebastian Burduja, și omologul său maghiar, Péter Szijjártó.

„România și Ungaria își asumă responsabilitatea de a reacționa rapid în situații de criză, pentru a proteja consumatorii din cele două țări, fără a afecta piața internă”, a declarat ministrul Sebastian Burduja, după semnarea documentului.

Măsurile de solidaritate energetică între state membre ale UE sunt obligatorii pentru țările vecine cu sisteme de transport interconectate, conform Regulamentului European nr. 1938/2017. România a încercat să încheie astfel de acorduri încă din 2022, imediat după declanșarea războiului din Ucraina.

În toamna anului 2022, Ungaria a refuzat să participe la un astfel de mecanism, criticând reglementările UE care impun redistribuirea gazului în caz de criză.

„Mecanismul de solidaritate al Bruxelles-ului presupune să dăm altora gaz natural, cumpărat cu banii contribuabililor unguri și păstrate în depozitele noastre. Pentru noi, acest lucru era inimaginabil ”, spunea atunci Péter Szijjártó. Același oficial a semnat acum, alături de România, acordul de întrajutorare, scrie profit.ro.

O schimbare importantă față de 2022 este decizia finală de investiție a OMV Petrom și Romgaz în proiectul Neptun Deep, cel mai mare zăcământ offshore de gaze din Marea Neagră. Producția ar putea începe, cel mai devreme, în ultima parte a anului 2026, iar România va deveni unul dintre cei mai mari producători de gaze din UE.

„Nu ne deranjează deloc să înlocuim dependența Ungariei față de Rusia, cu o dependență față de România. Suntem un partener corect, cu valori europene”, a spus Sebastian Burduja, referindu-se la oportunitatea ca Ungaria să importe gaze din România.

Ministrul maghiar a confirmat că Budapesta este interesată de volume de gaz din Neptun Deep:
„Acest nou zăcământ de gaz va fi singura sursă de gaz proaspăt din regiune care poate contribui la diversificarea energetică. Companiile noastre sunt deja angajate în negocieri.”

În timp ce România se pregătește să devină un exportator major de gaze, Ungaria caută alternative pentru a-și reduce dependența de Gazprom, de la care importă peste două treimi din necesarul său de gaze naturale.

Acordul de solidaritate semnat acum protejează Ungaria de eventuale întreruperi în aprovizionare și întărește poziția Budapestei în viitoarele negocieri cu Rusia. România, pe de altă parte, va avea mai multă flexibilitate în exporturile sale de gaze, în interesul dezvoltării economice naționale.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Nicușor Dan: Comemorarea Pogromului de la Iași, avertisment privind reapariția discursului care incită la ură

Președintele Nicuşor Dan a transmis la 85 de ani de la Pogromul de la Iași că discursul instigator la ură reapare în spațiul public,...

MAE: Pogromul de la Iași, o rană a istoriei României și un avertisment împotriva urii

MAE descrie evenimentele din iunie 1941 drept unul dintre cele mai tragice capitole ale istoriei moderne a RomânieiMinisterul Afacerilor Externe transmite, la 85 de...

Volkswagen pregătește o restructurare istorică: până la 100.000 de posturi în pericol și posibile închideri de fabrici în Germania

Informațiile privind planul au avut efect imediat pe bursă: acțiunile grupului au scăzut cu 3,4%, atingând cel mai redus nivel din ultimii 16 aniGrupul...
Ultima oră
Pe aceeași temă