11.5 C
duminică, 28 aprilie 2024
AcasăSportFotbalRemontada ardelenească în Giulești. Rapid a condus cu 2-0, dar a pierdut

Remontada ardelenească în Giulești. Rapid a condus cu 2-0, dar a pierdut

Universitatea Cluj a reușit o revenire de senzație și a învins-o pe Rapid cu scorul de 3-2, pe Giuleşti, în ultimul meci al etapei a 17-a din Liga 1.

În fața a peste 10,000 de suporteri alb-vișinii, Rapid a ratat șansa de a urca pe locul secund în clasamentul Ligii 1 și a încheiat o serie de 11 meciuri consecutive fără înfrângere. Partida din Giulești a început cu o mare ocazie a „șepcilor roșii”, care puteau debloca tabela în minutul 3, prin Dan Nistor, al cărui șut a fost deviat in extremis de Săpunaru.

Rapid a deschis scorul în minutul 14, prin Papeau, care l-a învins pe Plamen Iliev cu un șut din afara careului, deviat de Masoero. Zece minute mai târziu, giuleștenii păreau că au rezolvat meciul. Funsho a centrat în careu, iar Alexandru Ioniță a făcut 2-0 cu o execuție din „gura” porții.

Daniel Popa a dat startul remontadei clujene în minutul 40, după ce a redus din handicap cu un șut din careu. Ardelenii au început în forță repriza a doua și au restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 55, când Chipciu a urmărit o minge trimisă în bară de Stoica și l-a învins pe Moldovan cu o execuție la colțul lung.

Universitatea Cluj și-a desăvârșit revenirea de senzație în minutul 74. Scăpați pe contraatac, Daniel Popa i-a pasat lui Ianis Stoica, iar jucătorul împrumutat de la FCSB a închis tabela la scorul de 3-2.

La final, antrenorul gazdelor, Cristiano Bergodi, și-a taxat dur elevii. „E o lipsă de maturitate, am picat acest test. Chiar dacă se spune că e un rezultat periculos, de la 0-2 nu se poate pierde. Trebuia să jucăm altceva. Prima repriză s-a jucat pe contre, nu trebuie să existe așa ceva. Prea multe ocazii a avut U Cluj. Eu sunt primul vinovat, dar băieții trebuie să învețe din greșeli. Am jucat prea deschis, aveam meciul în mână. Nu am ținut linia în apărare. Acest rezultat poate fi o lecție pentru noi, ne aduce cu picioarele pe pâmânt”, a declarat Bergodi.

După acest insucces, Rapid a ratat șansa de a o depăși pe CFR Cluj. Cu 30 de puncte, giuleștenii rămân pe trei în ierarhia Ligii 1, în timp ce Universitatea Cluj ajunge la borna 23 și urcă până pe locul șapte.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!

Cătălin Mihai
Cătălin Mihai a absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București și lucrează în presa centrală din anul 2014. În paralel cu activitatea jurnalistică, a activat ca redactor în cadrul Editurii Universității din București. A lucrat pentru România Liberă ca editor online și jurnalist sportiv între anii 2019-2021, iar din martie 2023 s-a alăturat din nou echipei.

Așteptarea de 9 ani a luat sfârșit. FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, pentru a se încorona noua campioană a Superligii. În...