9.5 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSportFotbalReal Madrid și Napoli s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii...

Real Madrid și Napoli s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor fără emoții

Real Madrid și Napoli sunt echipele care au obținut ultimele două ”bilete” pentru sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Campioana Spaniei și deținătoarea trofeului UEFA Champions League a eliminat-o pe Liverpool, finalista de anul trecut, după 5-2 pe ”Anfield” și 1-0 la Madrid, în timp ce Napoli a câștigat cu 3-0 returul cu Eintracht Frankfurt și s-a calificat cu 5-0 la ”general”.

Echipele din sferturile de finală ale UEFA Champions League
Anterior, se calificaseră în sferturile UEFA Champions League Bayern Munchen, Benfica, Chelsea, Inter, Manchester City și AC Milan.

Cele opt sfertfinaliste ale acestei ediții de UEFA Champions League își vor afla adversarii pe 17 martie, începând cu ora 13:00, în direct la Digi Sport 1, când are loc tragerea la sorți. În cadrul aceluiași eveniment, va fi stabilită și împerecherea pentru semifinale, potrivit digisport.ro.

Programul fazelor eliminatorii din UEFA Champions League
Sferturile de finală: 11/12 aprilie și 18/19 aprilie
Semifinale: 9/10 mai și 16/17 mai
Finala: 10 iunie
Finala se va disputa pe stadionul Ataturk din Istanbul, care a găzduit ultimul act din 2005, dintre AC Milan și Liverpool, când ”Cormoranii” au revenit după 0-3 la pauză și au ridicat trofeul, în urma loviturilor de departajare.

Liga Campionilor: Liverpool i-a administrat prima înfrângere în acest sezon lui Napoli

Liverpool i-a produs prima înfrângere în acest sezon lui Napoli, pe care a învins-o cu scorul de 2-0, marţi seara, pe Anfield, în etapa a şasea a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.

Napoli venea după cinci victorii în Champions League şi zece victorii şi două egaluri în Serie A, fiind una dintre cele mai în formă echipe de pe continent.

Tottenham şi Eintracht s-au calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după victorii obţinute în deplasare.

Tottenham a câştigat la Marsilia, 2-1 cu Olympique, după ce gazdele au deschis scorul pe Stade Velodrome prin Chancel Mbemba (45+2). Fundaşul francez Clement Lenglet a egalat după pauză (54), iar danezul Pierre Hojbjerg a adus victoria in extremis (90+5).

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Cătălin Șerban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații. A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.