30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăMediuProtest Greenpeace în fața Ministerului Mediului: activiștii cer protejarea Mării Negre și...

Protest Greenpeace în fața Ministerului Mediului: activiștii cer protejarea Mării Negre și transparență pentru Neptun Deep

Activiștii Greenpeace România au organizat un protest în fața Ministerul Mediului, unde au instalat o masă simbolică de discuții și au expus un panou cu peste 67.000 de semnături strânse pentru protejarea Marea Neagră.

Acțiunea vine după aproape un an de la solicitarea unei audiențe, depusă în iulie 2025, care nu a fost onorată, potrivit Greenpeace România, din cauza unor motive precum „agende încărcate” și „sloturi neconfirmate”.

Protestul are loc și pe fondul unei situații considerate alarmante de activiști, după ce 23 de delfini au fost găsiți eșuați recent pe litoralul din Constanța.

Critici legate de proiectul Neptun Deep

În paralel, Greenpeace atrage atenția asupra proiectului Neptun Deep, unde forajele au început deja la aproximativ 160 de kilometri de țărm.

Organizația avertizează că distanța față de coastă nu elimină riscurile de mediu și solicită o monitorizare strictă și transparentă.

Mesajul activiștilor

„Marea Neagră nu are timp de amânări. Până acum, Diana Buzoianu a refuzat să primească cele peste 67.000 de semnături pentru protecția Mării Negre. Fiecare zi de inacțiune este o amenințare pentru viața din Marea Neagră, am văzut chiar recent ce pierderi putem suferi. Dacă Ministra este prea ocupată să ne primească în birou, am adus noi masa de discuții în fața Ministerului. Nu plecăm fără să transmitem oficial mesajul zecilor de mii de semnatari.” a declarat Alin Tănase, coordonator de campanii.

Cereri pentru autorități

Organizația solicită autorităților să asigure supravegherea riguroasă a fiecărei etape din proiectul Neptun Deep, pentru a preveni eventuale accidente ecologice.

„Este esențial ca publicul să aibă acces constant la informații relevante despre evoluția și impactul de mediu al proiectului, iar autoritățile să asigure o supraveghere reală și riguroasă. În prezent, monitorizarea este realizată în mare parte de companie, iar rolul autorităților trebuie să fie unul activ, de verificare independentă, nu de simplă preluare a datelor furnizate”, a mai declarat Alin Tănase.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Tensiuni în PNL după contestarea în instanță a Congresului: Accesul la justiție nu este sabotaj, spune Ionuț Stroe

Deputatul liberal a afirmat că dreptul de acces la justiție este garantat de Constituție și de legislația privind funcționarea partidelor politiceDeputatul PNL, Ionuț Stroe,...

Isaac Herzog, la Iași: Evreii din România au fost o legătură vie între cele două popoare

Herzog a transmis un mesaj de reculegere pentru miile de victime ale Pogromului de la Iași și a vorbit despre responsabilitatea generațiilor actualePreședintele Israelului,...

Tensiuni în PNL după contestarea în instanță a Congresului: Accesul la justiție nu este sabotaj, spune Ionuț Stroe

Deputatul liberal a afirmat că dreptul de acces la justiție este garantat de Constituție și de legislația privind funcționarea partidelor politiceDeputatul PNL, Ionuț Stroe,...
Ultima oră
Pe aceeași temă