34.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSocialAdministrațieO avarie a lăsat Craiova fără căldură pentru 30 de ore începând...

O avarie a lăsat Craiova fără căldură pentru 30 de ore începând de marți seara

Municipiul Craiova a rămas, marți seara, din nou fără căldură pentru 30 de ore din cauza unei avarii la instalațiile energetice.

Potrivit Electrocentrale Craiova S.A., producătorul de agent termic, marți seara, ca urmare a unei avarii la instalațiile energetice s-au redus parametrii de furnizare a agentului termic în municipiul Craiova.

‘Furnizarea la parametri nominali se va relua în data de 22.01.2026 la ora 00:00. Din cauza dimensiunii rețelei primare de termoficare și a distanțelor diferite la care sunt amplasate punctele termice față de centrală, este posibil ca în zonele (cartierele) mai îndepărtate din oraș să se ajungă mai târziu la temperatura prevăzută în diagrama de reglaj temperaturi pentru regimul continuu de livrare’, a anunțat, marți seara, Electrocentrale Craiova S.A.

Aceasta este a șasea oară de la începutul acestui an când locuitorii municipiului Craiova rămân fără căldură în plină iarnă pentru mai bine de 24 de ore.

Primăria nu poate să investească într-o societate care nu îi aparține

Primarul municipiului Craiova, Olguța Vasilescu, a declarat duminică, într-o conferință de presă susținută în fața SC Electrocentrale Craiova, firma care produce energia termică a orașului, dar și agentul termic primar pentru compania Ford, că premierul Ilie Bolojan a refuzat să aloce suma de 350 de milioane de lei pentru reparații la grupurile energetice, motiv pentru care rețeaua a cedat, iar locuitorii și producătorul de automobile au rămas fără căldură de cinci ori în două săptămâni, de fiecare dată mai mult de 24 de ore.

La conferința de presă au venit și președinți de asociații de proprietari din municipiul Craiova care i-au solicitat premierului să aloce suma de 50 de milioane lei către Electrocentrale Craiova, societate care aparține Guvernului României. Olguța Vasilescu a subliniat că primăria nu poate să investească într-o societate care nu îi aparține.

‘Sunt aici și președinți de asociații de proprietari pentru a face pe domnul Ilie Bolojan să conștientizeze că această centrală îi aparține. Această centrală aparține Guvernului României și nu Primăriei Craiova. În această centrală nu poate să facă investiții decât Guvernul României. În urmă cu câteva luni, ministrul Energiei a solicitat prin memorandum Guvernului României suma de 350 de milioane de lei pentru a face reparații la grupurile energetice, așa cum s-au făcut în fiecare an, pentru a lua trei CAF-uri, variantă de backup pentru perioada în care nu funcționează cele două grupuri energetice și pentru a plăti o parte din datoriile acestei societăți. Domnul Ilie Bolojan a considerat că nu este importantă această societate, a considerat că este o gaură neagră în care nu mai trebuie să investească, deși această societate introduce în bandă 100 de Megawați în fiecare an, această societate asigură încălzirea orașului Craiova. Această societate asigură, de asemenea, energia necesară pentru producătorul Ford, care este al doilea producător din România și al doilea plătitor de taxe din România’, a spus Olguța Vasilescu.

Primarul Craiovei a mai spus că întrucât cei 350 de milioane de lei nu au fost alocați, pentru prima oară în ultimii 30 de ani nu s-au făcut reparații la Electrocentrale Craiova.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Critici din PSD: PNL, USR și UDMR ar fi creat o alianță artificială

Deputatul PSD Marius Budăi afirmă că majoritatea formată de PNL, USR și UDMR este una de conjunctură, susținând că „niciun alegător nu a pus...

Oana Ţoiu: Guvernul a aprobat regulamentul Consiliului pentru implementarea sancţiunilor internaţionale

Guvernul României a aprobat, la propunerea Ministerului Afacerilor Externe şi a Cancelariei Primului-ministru, Regulamentul de organizare şi funcţionare a Consiliului interinstituţional pentru implementarea sancţiunilor...

Incendiu puternic în Portul Agigea: depozit de fier vechi cuprins de flăcări, populația avertizată prin RO-Alert

Autoritățile precizează că incendiul nu prezintă risc de extindere, nu au fost raportate victime și nu este necesară evacuarea persoanelor din zonăUn incendiu a...
Ultima oră
Pe aceeași temă