31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalNumărul victimelor avalanșei din Slovenia a crescut la trei

Numărul victimelor avalanșei din Slovenia a crescut la trei

Salvatorii au recuperat luni trupurile a doi alpiniști croați dați dispăruți, ridicând astfel numărul victimelor avalanșei din Alpii Sloveniei la trei, scrie AFP.

Tragedie în Alpii Sloveniei

Trei membri dintr-un grup de șapte alpiniști croați au fost surprinși de avalanșă duminică. Aceștia deciseseră să coboare de la o cabană situată în apropierea muntelui Tosc din Alpii Iulieni, în ciuda condițiilor meteorologice tot mai nefavorabile.

Din păcate, toți cei trei alpiniști și-au pierdut viața în avalanșă, a declarat șeful operațiunii de salvare, Miha Arh, jurnaliștilor aflați în Stara Fuzina, lângă granița cu Italia.

Trupul unuia dintre alpiniști fusese găsit încă din seara zilei de duminică, înainte ca aceste căutări – la care au participat peste 60 de salvatori – să fie suspendate din cauza riscului de noi avalanșe.

CITEȘTE ȘI – Alegerile din Republica Moldova, validate: PAS deține majoritatea în noul Parlament

Căutările au fost reluate luni, condițiile meteorologice îmbunătățindu-se și permițând utilizarea elicopterelor.

Celelalte două trupuri au fost găsite îngropate în zăpadă, într-o râpă aflată la aproximativ 350 de metri de locul unde avalanșa i-a surprins, a precizat Arh.

Alpii Iulieni reprezintă o destinație populară atât pentru alpiniștii locali, cât și pentru cei străini. Conform datelor asociației naționale de salvare, în medie, aproximativ 20 de persoane își pierd viața anual în munții Sloveniei.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Stancu Alexandru
Stancu Alexandru
2017 este anul debutului meu în presă. Alex este editor de știri generale, cu experiență în redactarea și verificarea informațiilor din actualitate. Scrie articole clare și bine documentate despre evenimente interne și internaționale, economie, politică sau lifestyle.
Cele mai citite

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...

În mijlocul intersecției, cu motorul oprit

Guvernul Veștea nu a căzut dintr-o dată. Nu a fost un trăsnet venit din senin, ci zgomotul final al unei construcții care scârțâia de...

Băncile românești își consolidează rezervele: depozitele populației și firmelor au crescut cu aproape 50 de miliarde de lei

BNR apreciază că sectorul bancar a menținut pe parcursul anului trecut o poziție confortabilă, din punct de vedere al lichiditățiiSistemul bancar din România a...
Ultima oră
Pe aceeași temă