24.8 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiNou centru de date în Texas, dedicat expansiunii infrastructurii AI

Nou centru de date în Texas, dedicat expansiunii infrastructurii AI

Complexul va susține extinderea infrastructurii companiei destinate dezvoltării inteligenței artificiale

Meta Platforms a anunțat o investiție de 1,5 miliarde de dolari pentru construirea unui centru de date de mari dimensiuni în El Paso, Texas, al treilea din stat și al 29-lea la nivel global. Complexul va susține extinderea infrastructurii companiei destinate dezvoltării inteligenței artificiale, potrivit Reuters.

Proiectul, care urmează să devină operațional în 2028, va putea atinge o capacitate de un gigawatt, suficientă pentru a alimenta un oraș de talia San Francisco timp de o zi. Prin dimensiune și infrastructură, centrul este considerat unul dintre cele mai ambițioase proiecte tehnologice planificate în Statele Unite.

Meta estimează că investiția va genera circa 100 de locuri de muncă permanente, în timp ce în perioada de construcție vor lucra peste 1.800 de muncitori. Compania a ales El Paso, datorită stabilității rețelei electrice și a forței de muncă specializate din regiune.

„Gazela cea mai rapidă ajunge prima, iar Meta este, fără îndoială, cea mai rapidă din industrie”, a declarat Jon Barela, CEO al Borderplex Alliance, organizația care a facilitat investiția.

Finanțarea proiectului provine integral din fonduri proprii și face parte dintr-o strategie mai amplă prin care Meta a investit deja peste 10 miliarde de dolari în Texas, unde are peste 2.500 de angajați. Recent, compania a încheiat și un acord de 29 de miliarde de dolari cu Pimco și Blue Owl, pentru dezvoltarea unui campus de centre de date în Louisiana.

Noua investiție reflectă intensificarea competiției dintre giganții tehnologici, Meta, Amazon, Alphabet și Microsoft, pentru dominarea infrastructurii AI. Estimările publice arată că aceste companii vor cheltui, până la finalul lui 2025, peste 360 de miliarde de dolari pentru extinderea și alimentarea centrelor de date.

Meta a precizat că noul campus din El Paso va funcționa integral cu energie regenerabilă și va utiliza un sistem închis de răcire lichidă, care permite reciclarea continuă a apei. Compania s-a angajat, de asemenea, să restaureze o cantitate dublă de apă față de cea consumată, menținându-și obiectivul de a deveni „water-positive” până în 2030.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Răzvan Lucescu rupe tăcerea! Acuză conducerea fostului club: „Căutau alt antrenor pe la spatele meu”

Răzvan Lucescu a vorbit deschis despre despărțirea de PAOK și susține că oficialii clubului negociau cu alți antrenori în timp ce el își respecta...

Negocierile pentru formarea Guvernului continuă, în timp ce termenul pentru PNRR și vacanța parlamentară cresc presiunea politică

Negocierile pentru formarea unui nou Guvern continuă după două încercări eșuate de învestire, în condițiile în care partidele rămân împărțite asupra formulei de guvernare,...

Doar 61% dintre români au locuințele conectate la canalizare. Diferențe majore între orașe și sate

În anul 2025, 61,1% din populația rezidentă a României avea acces la sisteme de canalizare, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS).Procentul...
Ultima oră
Pe aceeași temă