24.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăPoliticăNicușor Dan despre acordul UE-Mercosur: Ceva extrem de benefic pentru România

Nicușor Dan despre acordul UE-Mercosur: Ceva extrem de benefic pentru România

Președintele Nicușor Dan a vorbit la Iași, la finalul ceremoniilor dedicate zilei Unirii Principatelor, despre acordul UE cu Mercosur. Președintele a subliniat că acest acord “este extrem de benefic pentru România” și a dat ca exemplu avantajele pentru industria auto, potrivit Antena 3 CNN.

“Mercosur e ceva extrem de benefic pentru România. România are exporturi cam de 90 de miliarde de euro, anual, din care cam jumătate sunt exporturi din industria auto, fie direct, fie componente pentru industria auto europeană care la rândul ei exportă mașini finite. 

Închipuiți-vă ce înseamnă o piață suplimentară pentru întreaga industrie europeană din care România e o componentă importantă. O creștere, estimez eu, de 10-15% a industriei auto din România. Ce ar înseamna pentru România, de la un export de 42-43 de miliarde de euro, încă 5 miliarde de euro care să vină anual în industria românească”, a transmis președintele României.

În ceea ce privește nemulțumirile fermierilor, Nicușor Dan a subliniat că trebuie luate în calcul “ambele părți ale balanței”.

“Este o chestie extrem, extrem de serioasă. Se dezbate de 25 de ani, România are o poziție oficială de 10 ani. Când am venit în poziția asta, l-am întrebat pe ministrul de Externe, domnul Hurezeanu. L-am întrebat care e poziția României, poziția României e de susținere a Mercosur.

Au existat semne de întrebare din partea agricultorilor, a fost o coaliție condusă de Franța: am fost de acord, am susținut Franța în urma dezbaterilor din ultimele luni. Au fost obținute beneficii suplimentare pentru agricultorii europeni, inclusiv agricultorii români”.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Tensiuni în PNL după contestarea în instanță a Congresului: Accesul la justiție nu este sabotaj, spune Ionuț Stroe

Deputatul liberal a afirmat că dreptul de acces la justiție este garantat de Constituție și de legislația privind funcționarea partidelor politiceDeputatul PNL, Ionuț Stroe,...

Bruxelles dă undă verde pentru capitalizarea Băncii de Investiții și Dezvoltare

Capacitatea de intervenție a BID în economie ar urma să crească semnificativ, inclusiv prin posibilitatea de a mobiliza finanțări suplimentare și de a amplifica...

Calea Victoriei devine pietonală: tururi ghidate, dezbateri despre siguranța urbană și evenimente culturale în al nouălea weekend „Străzi deschise”

Pe parcursul zilei, zona centrală a Capitalei găzduiește o serie de activități culturale, educaționale și civice, de la tururi ghidate la dezbateri publice și...
Ultima oră
Pe aceeași temă