25.5 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăInternaționalMuncitori români, exploatați ca sclavi în Germania: forțați de un alt român...

Muncitori români, exploatați ca sclavi în Germania: forțați de un alt român să muncească 13 ore pe zi și închiși în fabrică

Mai mulți muncitori români au fost ținuți în condiții inumane și obligați să lucreze câte 13 ore pe zi pe un șantier din Germania, fără pauze și cu acces limitat la hrană.

După terminarea programului, erau închiși cu lacăt în încăperi dintr-o hală industrială. Cel acuzat de această exploatare brutală este tot un cetățean român, un bărbat de 52 de ani, care a fost arestat de autoritățile din Germania.

Potrivit anchetatorilor, acesta și-ar fi convins victimele să plece din România promițându-le locuri de muncă bine plătite.

Odată ajunși în Germania, situația s-a schimbat drastic: timp de trei luni, muncitorii au fost forțați să lucreze în condiții de sclavie.

Victima care a reușit să evadeze a alertat autoritățile

Cazul a ieșit la iveală după ce unul dintre muncitori, ajuns la capătul puterilor, a reușit să evadeze și să ceară ajutor.

Poliția a intervenit imediat, iar în urma perchezițiilor, a descoperit condițiile șocante în care erau ținuți românii:

  • Încăperi friguroase, cu paturi improvizate și pereți mucegăiți
  • Supraveghere constantă și lipsa accesului la libertate
  • Bătăi și intimidări regulate.

În urma operațiunii, autoritățile germane au confiscat 60.000 de euro, bani pe care suspectul i-ar fi obținut prin exploatarea muncitorilor.

Ancheta continuă pentru a stabili dacă mai există și alte victime și dacă rețeaua de exploatare a avut complici.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Dosarul lui Keita ajunge în instanță! Rapid așteaptă verdictul înaintea cantonamentului

Procurorii au finalizat cercetările în cazul fotbalistului Rapidului implicat într-un accident rutier mortal.Dosarul în care este implicat Kader Keita se apropie de o nouă...

China detronază SUA și preia titlul de țară cu cel mai rapid supercomputer din lume

O mașină de calcul chineză a obținut titlul de cel mai puternic supercomputer din lume, punând capăt unei dominații americane de aproape un deceniu...

Adrian Veștea, după eșecul votului de învestire: „Eu știu că ne-am făcut datoria”

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, după ce Parlamentul a respins în noaptea de luni spre marți solicitarea de învestire a Cabinetului său, că...
Ultima oră
Pe aceeași temă