21.7 C
București
luni, 20 iulie 2026
AcasăInternaționalMoscova ridică „zidul invizibil” în aer: restricții severe pentru drone și avioane...

Moscova ridică „zidul invizibil” în aer: restricții severe pentru drone și avioane ușoare

Autoritățile au precizat că măsurile nu afectează cursele comerciale: zborurile regulate de pasageri și cele charter vor continua conform programului

Autoritățile ruse au introdus noi limite pentru circulația dronelor și a aeronavelor private de mici dimensiuni în Moscova și regiunile din jurul Capitalei, impunând o altitudine minimă de zbor care face practic imposibilă operarea majorității acestor aparate, scrie Reuters.

Potrivit autorității aviatice Rosaviația, noile reguli prevăd că avioanele ușoare, ultraușoare și dronele vor putea zbura doar la peste 5.200 de metri altitudine. Pentru cele mai multe dintre aceste tipuri de aeronave, această cerință depășește capacitățile tehnice obișnuite. Restricțiile vor intra în vigoare pe 20 iunie și se aplică în capitala rusă și în regiunea Moscovei, precum și parțial în regiunile Riazan, Tula, Kaluga, Tver, Iaroslavl și Vladimir.

Autoritățile au precizat că măsurile nu afectează cursele comerciale: zborurile regulate de pasageri și cele charter vor continua conform programului.

Decizia vine după o perioadă în care Rusia a raportat în mod repetat atacuri cu drone ucrainene asupra unor obiective din apropierea Moscovei, iar securitatea spațiului aerian din jurul capitalei a devenit o preocupare majoră pentru autorități.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Navă comercială turcească, lovită de rachete în Marea Neagră. Cinci membri ai echipajului au murit

Autoritățile ucrainene acuză Rusia că a atacat o navă civilă care transporta cereale, incident soldat cu mai multe victime și dispăruțiO navă comercială operată...
Ultima oră
Pe aceeași temă