Ministerul Mediului a atras peste 118 milioane de euro din finanțări externe în ultimele 10 luni, sumă care depășește nivelul fondurilor accesate în intervalul 2021 – iunie 2025, când au fost obținute 77 de milioane de euro, a anunțat ministra interimară a Mediului, Diana Buzoianu.
Diana Buzoianu a declarat că atragerea fondurilor externe a reprezentat o prioritate încă de la începutul mandatului său. „Din prima zi de mandat am spus clar că fondurile externe sunt o prioritate pentru noi. Grija față de țară se măsoară prin rezultate concrete și prin capacitatea de a transforma oportunitățile de finanțare în investiții reale pentru oameni și comunități”, a afirmat ministra.
Cea mai importantă finanțare obținută în această perioadă este Programul RO-Tranziție Verde, cu o valoare de peste 98 de milioane de euro, susținut din fondurile SEE. Programul este destinat investițiilor pentru protecția mediului, adaptarea la schimbările climatice și dezvoltarea sustenabilă a comunităților din România.
„Aproape jumătate din fondurile programului RO-Tranziție Verde vor merge către orașele României care pot să demonstreze că neutralitatea climatică nu este un concept abstract, ci un obiectiv care contribuie la o calitate crescută a vieții locuitorilor”, a declarat Elena Tudose, secretar de stat în Ministerul Mediului.
Ministerul Mediului a accesat și peste 15,6 milioane de euro prin proiectul „Digitalizarea procedurilor de reglementare din punct de vedere al protecției mediului”, finanțat din POCIDIF. Proiectul urmărește modernizarea și simplificarea proceselor administrative, reducerea birocrației și creșterea transparenței în gestionarea procedurilor de reglementare.
În domeniul biodiversității, instituția a atras peste 8,2 milioane de euro pentru proiectul privind consolidarea sistemului național de management al speciilor alogene invazive și peste 9,5 milioane de euro pentru completarea nivelului de cunoaștere a biodiversității prin monitorizarea speciilor și habitatelor de interes comunitar.
De asemenea, ministerul pregătește elaborarea Planului Național de Restaurare pentru Natură, proiect finanțat din POAT cu peste 3 milioane de euro, destinat refacerii ecosistemelor degradate și planificării măsurilor de conservare a biodiversității.