30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăMinisterul de Finanțe lansează titluri de stat de peste 6,8 miliarde lei...

Ministerul de Finanțe lansează titluri de stat de peste 6,8 miliarde lei în noiembrie

Ministerul Finanțelor va organiza, în luna noiembrie, o serie de licitații pentru atragerea de fonduri de pe piața internă, în scopul finanțării deficitului bugetar și refinanțării datoriei publice.

Astfel, Ministerul Finanțelor anunță o emisiune de certificate de trezorerie cu discont, în valoare de 500 milioane de lei, precum și redeschiderea a 13 emisiuni de obligațiuni de stat, însumând 6,3 miliarde de lei.

Licitația pentru certificatele de trezorerie, cu o scadență de un an, este programată pentru 26 noiembrie, potrivit calendarului publicat de Ministerul Finanțelor.

Obligațiuni de stat cu maturități între 1,5 și 15 ani

Licitațiile pentru obligațiunile de stat vor avea loc în mai multe etape, respectiv pe 3, 6, 10, 13, 17, 20, 24 și 26 noiembrie.

Din totalul emisiunilor, 12 titluri de stat au o valoare nominală de 500 milioane lei, iar una are o valoare de 300 milioane lei.

Maturitățile variază de la 1,5 ani până la aproape 15 ani, iar ratele cuponului sunt cuprinse între 6,30% și 7,90%, în funcție de scadență.

Necesități majore de finanțare pentru 2025

Potrivit estimărilor Ministerului Finanțelor, în urma rectificării bugetare, necesarul brut de finanțare la nivel guvernamental pentru anul 2025 este de aproximativ 259 miliarde de lei, având în vedere deficitul bugetar estimat la 8,4% din PIB.

Reprezentanții ministerului au precizat anterior că, având în vedere implementarea planului de finanțare în primele trei trimestre ale anului, care acoperă circa 92% din necesarul inițial, finanțarea suplimentară generată de rectificarea bugetară va fi realizată atât din surse interne, cât și externe.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Lia Olguța Vasilescu, vizată de acuzații privind criza politică și relația cu PNL

Deputatul PNL Ionel Bogdan o acuză pe Lia Olguța Vasilescu că PSD a generat criza politică prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR...

Deficit comercial record pentru SUA: companiile îşi fac stocuri pe fondul tensiunilor globale

Economiştii avertizează că nivelul ridicat al deficitului comercial ar putea afecta ritmul de creştere al economiei americane în trimestrul al doileaDeficitul comercial al Statelor...

Nicușor Dan, întâlnire la Jurata cu liderii din Europa de Est privind securitatea și energia

Președintele Nicușor Dan a participat sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o întâlnire cu președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkevics și Gitanas Nauseda,...
Ultima oră
Pe aceeași temă