23.6 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăSocialMagistrala 2 de metrou din București va fi extinsă cu două stații...

Magistrala 2 de metrou din București va fi extinsă cu două stații noi, anunță Ministerul Transporturilor

Ministerul Transporturilor anunță extinderea Magistralei 2 de metrou, pe tronsonul Pipera–Petricani, prin adăugarea a două stații moderne și prelungirea cu 1,6 km de cale dublă. Costul investiției este estimat la 120 milioane de euro, fără TVA.

Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a declarat că a semnat documentația necesară împreună cu Rareș Hopincă, primarul Sectorului 2, și Mariana Miclăuș, director general Metrorex.

„Am semnat astăzi, alături de Rareş Hopincă, primarul Sectorului 2 şi Mariana Miclăuş, director general Metrorex, protocolul de colaborare dintre Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, Primăria Sectorului 2 şi Metrorex pentru extinderea Magistralei 2, pe tronsonul Pipera-Petricani. Proiectul prevede prelungirea magistralei cu 1,6 km de cale dublă, incluzând două staţii moderne. Se asigură, astfel, o legătură intermodală cu mijloace de transport de suprafaţă şi reprezintă un angajament ferm al meu faţă de viitorul mobilităţii urbane din Bucureşti”, a scris Șerban pe Facebook.

Obiectivele proiectului și finanțarea europeană

Ministrul a precizat că investiția face parte din Planul de Mobilitate Urbană Durabilă București–Ilfov și este eligibilă pentru fonduri europene prin Programul Transport 2021–2027.

„Obiectivele proiectului sunt reducerea timpilor de deplasare şi descongestionarea traficului, îmbunătăţirea calităţii vieţii prin reducerea poluării, creşterea atractivităţii transportului public şi sprijinirea dezvoltării economice locale. Extinderea Magistralei 2 răspunde nevoilor zonei Pipera, un pol major de dezvoltare urbană şi economică. Este un pas concret spre un transport public modern, sigur şi sustenabil, care va creşte calitatea vieţii bucureştenilor”, a încheiat Șerban.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Modelul vinului schimbă regulile unei alte industrii de miliarde de euro

În noua piață globală, câștigătorii vor fi cei care reușesc să combine moștenirea agricolă cu inovația și construirea unor branduri credibileIndustria mondială a uleiului...

Grindeanu închide ușa negocierilor: PSD nu mai face o altă propunere. Nu ne temem de votul românilor

Grindeanu i-a adresat un mesaj direct premierului desemnat Ilie Bolojan, invocând presiunile care ar putea veni din partea agențiilor de rating asupra RomânieiPreședintele PSD,...

Corecție pe bursele europene: scăderi generalizate la final de săptămână, sub presiunea vânzărilor și a incertitudinilor globale

Analiștii pun corecția pe seama unui climat investițional prudent, alimentat de incertitudini privind direcția economiei globalePiețele de capital din Europa au încheiat ultima ședință...
Ultima oră
Pe aceeași temă