30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSocialLege nouă împotriva cămătăriei: statul poate confisca atât sumele împrumutate, cât și...

Lege nouă împotriva cămătăriei: statul poate confisca atât sumele împrumutate, cât și dobânzile

Plenul Camerei Deputaților a adoptat miercuri un proiect de lege inițiat de deputații USR Alexandru Dimitriu și Stelian Ion, prin care cămătarii vor putea fi deposedați nu doar de dobânzile obținute, ci și de sumele împrumutate inițial.

Inițiativa legislativă vine după o hotărâre a Înaltei Curți de Casație și Justiție, care stabilise că doar dobânda poate fi confiscată, nu și capitalul dat cu camătă.

Această interpretare le permitea cămătarilor să își limiteze pierderile.

Declarațiile inițiatorilor

„Dacă faci cămătărie, pleci fără bani la pușcărie! Este timpul să luăm banii de la cămătari și să îndreptăm o mare greșeală făcută de ÎCCJ. Este ridicol să nu fie confiscată suma care este dată cu titlul de camătă în momentul în care este condamnat un cămătar pentru această infracțiune. (…) Trebuie să oprim aceste practici, pentru că generează trafic de persoane, sărăcie lucie și alte infracțiuni”, a declarat deputatul USR Alexandru Dimitriu.

La rândul său, fostul ministru al Justiției, Stelian Ion, a subliniat:

„România are nevoie de legi clare și ferme împotriva cămătăriei, nu de portițe care să protejeze infractorii. Doar așa putem descuraja cu adevărat această practică toxică, care exploatează oameni aflați în situații de vulnerabilitate”.

Ce prevede noua lege

Legea modifică articolul 351 din Codul Penal, stabilind că:

  • practicarea cametei se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani,
  • confiscarea specială se aplică atât asupra sumelor împrumutate, cât și asupra dobânzilor, inclusiv atunci când acestea sunt reintegrate în alte împrumuturi.

Potrivit USR, prin această schimbare legislativă, cămătarii nu vor mai putea păstra niciun leu din activitatea ilegală, măsura având rolul de a descuraja practicile abuzive și de a proteja victimele aflate în situații de vulnerabilitate.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Volkswagen pregătește o restructurare istorică: până la 100.000 de posturi în pericol și posibile închideri de fabrici în Germania

Informațiile privind planul au avut efect imediat pe bursă: acțiunile grupului au scăzut cu 3,4%, atingând cel mai redus nivel din ultimii 16 aniGrupul...

Incendiu puternic în Portul Agigea: depozit de fier vechi cuprins de flăcări, populația avertizată prin RO-Alert

Autoritățile precizează că incendiul nu prezintă risc de extindere, nu au fost raportate victime și nu este necesară evacuarea persoanelor din zonăUn incendiu a...

Isaac Herzog, la Iași: Evreii din România au fost o legătură vie între cele două popoare

Herzog a transmis un mesaj de reculegere pentru miile de victime ale Pogromului de la Iași și a vorbit despre responsabilitatea generațiilor actualePreședintele Israelului,...
Ultima oră
Pe aceeași temă