23.7 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăInternaționalLaureata Premiului Nobel Mohammadi avertizează asupra „ispitei” armelor nucleare

Laureata Premiului Nobel Mohammadi avertizează asupra „ispitei” armelor nucleare

Activista iraniană pentru drepturile omului și laureata Premiului Nobel pentru Pace, Narges Mohammadi, a avertizat miercuri, cu ocazia împlinirii a 80 de ani de la bombardamentul atomic de la Hiroshima, că „ispita” țărilor de a urmări obținerea armelor nucleare este tot mai puternică, scrie AFP.

În cadrul unei conferințe dedicate activității altui laureat Nobel – organizația japoneză Nihon Hidankyo, care militează pentru abolirea armelor nucleare – Mohammadi a transmis prin videoconferință un mesaj critic la adresa contextului geopolitic actual.

Trăim într-o lume în care guvernele autoritare urmăresc obținerea armelor nucleare pentru a-și asigura supraviețuirea. Într-o lume în care invadarea unei țări de către alta devine ceva normal, iar instituții internaționale precum ONU își pierd influența, ispita pentru state de a căuta superioritatea nucleară devine tot mai puternică, a declarat Mohammadi din Iran.

Ea a subliniat că mișcarea pentru dezarmare nucleară a regresat, iar discursul păcii și mișcările globale pentru pace au fost slăbite de competiția statelor pentru supremație nucleară.

Declarațiile sale vin în contextul în care Japonia comemorează 80 de ani de la atacul atomic de la Hiroshima, care a ucis aproximativ 140.000 de oameni, fie instantaneu, fie ulterior din cauza radiațiilor.

Referindu-se la situația din propria țară, Mohammadi a criticat politica nucleară a Iranului, calificând drept „retorică politică” afirmația că ar fi în scopuri pașnice. Ea a adăugat că această politică nu a contribuit cu nimic la îmbunătățirea condițiilor de trai ale iranienilor, menționând penurii grave de apă și electricitate în întreaga țară.

CITEȘTE ȘI – Israelul este acuzat că a ucis marți 68 de persoane în Fâșia Gaza

Mohammadi, care a fost încarcerată de mai multe ori din cauza campaniilor sale împotriva pedepselor capitale și a codului vestimentar obligatoriu pentru femei, a fost laureată a Premiului Nobel pentru Pace în 2023 pentru lupta sa împotriva opresiunii femeilor din Iran. La acea vreme, era în închisoare, iar copiii ei au ridicat premiul în numele ei. Ea a fost eliberată temporar în decembrie 2023 din motive medicale, însă echipa sa juridică a avertizat că poate fi reîncarcerată în orice moment.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Stancu Alexandru
Stancu Alexandru
2017 este anul debutului meu în presă. Alex este editor de știri generale, cu experiență în redactarea și verificarea informațiilor din actualitate. Scrie articole clare și bine documentate despre evenimente interne și internaționale, economie, politică sau lifestyle.
Cele mai citite

Bolojan și Grindeanu, reacții după ce Guvernul Veștea n-a trecut de Parlament. Ce planuri au liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament. Liderul liberal a...

Erdogan intervine după eliminarea Turciei! Viitorul lui Montella se decide la cel mai înalt nivel

Presa din Turcia susține că Vincenzo Montella ar putea rămâne selecționer, în ciuda eșecului de la Campionatul Mondial.Eliminarea rapidă a Turciei de la Campionatul...

Giannis pleacă după 13 ani de legendă! Milwaukee a ales oferta celor de la Miami

Milwaukee Bucks și Miami Heat au ajuns la un acord pentru transferul lui Giannis Antetokounmpo.Una dintre cele mai importante mutări din istoria recentă a...
Ultima oră
Pe aceeași temă