28.9 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăSocialIunie vine pentru românii angajați cu o minivacanță de trei zile

Iunie vine pentru românii angajați cu o minivacanță de trei zile

În prima jumătate a lunii iunie, românii care lucrează la stat sau la privat vor avea parte de o minivacanță de trei zile, ca urmare a faptului că urmează sărbătorirea Rusaliilor.

Astfel, ziua de 12 iunie va fi zi liberă cu ocazia sărbătorii primei zi de Rusalii, ziua de 13 iunie este a doua zi de Rusalii care va fi considerată, de asemenea, liberă. Ziua de 12 iunie pică duminică, în timp ce ziua de 13 iunie pică în timpul săptămânii, respectiv ziua de luni.

Până la ziua de Rusalii, românii vor mai avea o zi liberă în timpul săptămânii, respectiv ziua Copilului în data de 1 iunie care pică într-o zi de miercuri.

Zilele libere care urmează în 2022 sunt:

• 1 iunie(miercuri)- Ziua Copilului;

• 12 iunie şi 13 iunie(duminică şi luni)- Prima şi a doua zi de Rusalii;

• 15 august(luni)- Adormirea Maicii Domnului;

• 30 noiembrie(miercuri)- Sfântul Andrei;

• 1 decembrie(joi)- Ziua Naţională a României;

• 25 decembrie şi 26 decembrie(duminică şi luni)- Crăciunul.

În iunie, românii vor avea o minivacanță de trei zile, iar cei care vor munci au dreptul la o compensare în altă perioadă

Angajatorii ai căror salariaţi lucrează în zile de sărbătoare legală, sunt obligaţi să le acorde acestora compensaţii, conform Ziarul Financiar.

Conform legislaţiei în vigoare, angajaţii au dreptul la o compensare cu timp liber în următoarele 30 de zile. În caz că această compensare nu poate fi acordată, angajaţii au dreptul la un spor salarial de cel puţin 100% din salariul de bază.

Angajatorii care nu acordă salariaţilor timp liber în zilele nelucrătoare sau care nu-i recompensează pentru munca în respectivele zile riscă amenzi între 5.000 şi 10.000 de lei.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

IMM-urile se pregătesc pentru atacuri cibernetice: aproape jumătate au fost deja victime, dar încrederea crește după crize

Cele mai frecvente cauze ale atacurilor rămân mesajele de tip phishing, vulnerabilitățile neactualizate, lipsa unei monitorizări eficiente și parolele slabeCompaniile mici și mijlocii din...

Nicușor Dan, la masa liderilor baltici și polonezi: securitatea Flancului Estic, în centrul discuțiilor regionale

Liderii vor discuta despre necesitatea unor politici europene care să susțină competitivitatea economică, dezvoltarea și siguranța statelor membrePreședintele României, Nicușor Dan, va participa sâmbătă...

Undă verde pentru noi terapii în UE: EMA recomandă șase medicamente și extinde zeci de indicații

Recomandările EMA sunt transmise Comisiei Europene, care ia decizia finală privind introducerea pe piață a tratamentelor în Uniunea EuropeanăExperții Agenției Europene a Medicamentului continuă...
Ultima oră
Pe aceeași temă