Conflictul tăcut, dar periculos dintre Israel și Iran a atins un nou prag joi dimineață, după ce armata israeliană a confirmat că a lansat lovituri direcționate asupra unor facilități esențiale legate de programul nuclear și balistic al Iranului.
Război hibrid: drone, mesaje pe X și diplomație eșuată
Potrivit Forțelor de Apărare ale Israelului (IDF), țintele atacate au inclus un reactor nuclear inactiv din Arak, un centru de dezvoltare de arme de lângă Natanz și instalații de producție de rachete balistice și sisteme de apărare aeriană.
Atacul vine în a șaptea zi de schimburi succesive între cele două state, într-un război care se duce atât cu drone și rachete, cât și prin mesaje ambigue postate online și negocieri diplomatice înghețate.
În timp ce Israelul își justifică loviturile ca parte a unei campanii de prevenire a unui Iran nuclear, Teheranul avertizează că orice intervenție americană va declanșa represalii majore. Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a transmis miercuri un mesaj tranșant către Washington:
„Statele Unite vor suferi daune ireparabile dacă vor interveni. Nu e înțelept să ceri națiunii iraniene să se predea”, a scris Khamenei, reafirmând că Iranul nu va ceda „în fața atacurilor nimănui”.
Între timp, președintele american Donald Trump a refuzat să răspundă clar la întrebarea dacă SUA ia în calcul o lovitură împotriva Iranului. „S-ar putea să o fac. Sau poate nu. Nimeni nu știe ce voi face”, a spus Trump, adăugând însă că „Iranul are mari probleme” și că vrea negocieri.
Pe fondul acestui context tensionat, clasa politică americană pare divizată, iar ideea unei intervenții directe îngrijorează atât democrații, cât și republicanii.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.