12.2 C
duminică, 19 mai 2024
AcasăȘtirile zileiIrina Begu, norocoasa de serviciu. Rybakina s-a retras, iar Dodin a declarat...

Irina Begu, norocoasa de serviciu. Rybakina s-a retras, iar Dodin a declarat forfait

Irina Begu a obținut o calificare fără probleme în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Roma, în urma abandonului franțuzoaicei Oceane Dodin în primul set, la scorul de 5-2 pentru româncă. Meciul a durat doar 26 de minute, în care Begu și Dodin au oferit un spectacol scurt, dar intens.

Începutul a fost favorabil pentru Dodin, care a reușit să preia conducerea cu 2-0, dar Begu nu a stat mult timp în urmă și a revenit rapid în joc. Românca a reușit să câștige cinci ghemuri la rând, exercitând o presiune constantă asupra adversarei sale. În cele din urmă, Dodin a fost nevoită să se retragă din cauza unor probleme, oferind astfel victoria lui Begu.

Dodin a intrat la ”lucky loser” cu puţin timp înaintea meciului, după ce kazaha Elena Rîbakina, numărul patru mondial şi campioana en titre, anunţase că e bolnavă şi se retrage din competiţie, potrivit Agerpres.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!