Președintele USR, Dominic Fritz, a anunțat că formațiunea va purta discuții cu premierul desemnat Eugen Tomac, însă a subliniat că partidul intră în negocieri cu condiția clară de a nu susține nicio formulă de guvernare care include PSD sau formațiuni pe care le consideră similare.
„Din respect pentru preşedinte şi cu responsabilitate pentru ţară, vom sta de vorbă cu premierul desemnat Eugen Tomac, un preşedinte de partid şi europarlamentar respectabil”, a transmis Dominic Fritz, într-o postare pe Facebook. El a precizat că „nicio formulă cu PSD sau cu ce seamănă a PSD nu este acceptabilă”.
Liderul USR a declarat că partidul consideră că cea mai potrivită variantă de guvernare este una în care sunt incluși miniștri ai formațiunii. „Astăzi suntem convinşi că formula care merită susţinerea USR este un guvern care îi include pe miniştrii USR”, a afirmat Fritz.
Acesta i-a menționat pe Diana Buzoianu, Radu Miruță, Oana Țoiu și Irineu Darău, despre care a spus că au demonstrat „curaj, competenţă şi voinţă reală de reformă”.
„România a văzut cum arată miniştrii care fac treabă şi pentru a continua reformele începute este obligatoriu să existe voinţă şi răspundere politică”, a declarat Dominic Fritz. El a adăugat că un executiv format exclusiv din tehnocrați nu ar avea suficientă forță pentru a realiza reformele necesare.
„Oricât ar fi de bine intenţionaţi miniştrii tehnocraţi, fără asumare politică, un nou guvern nu va avea puterea să facă curăţenia necesară”, a subliniat liderul USR. Declarațiile vin după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de premier, iar acesta a anunțat că va prezenta Parlamentului un guvern tehnic, nu unul politic.