25.5 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din IranIranul amenință cu îmbogățirea uraniului la nivel militar în cazul unui nou...

Iranul amenință cu îmbogățirea uraniului la nivel militar în cazul unui nou atac

Iranul ar putea crește nivelul de îmbogățire a uraniului până la o puritate de 90%, prag considerat suficient pentru utilizare militară, dacă va fi supus unui nou atac.

Declarația a fost făcută marți de Ebrahim Rezaei, purtător de cuvânt al comisiei parlamentare pentru securitate națională și politică externă din Parlamentul iranian, potrivit Reuters.

„Una dintre opţiunile Iranului în cazul unui nou atac ar putea fi îmbogăţirea (uraniului) la 90%. O vom examina în parlament”, a scris oficialul iranian pe platforma X.

Tensiunile dintre SUA și Iran rămân ridicate

Anunțul vine în contextul relațiilor tensionate dintre Teheran și Washington.

Președintele american Donald Trump a declarat luni că armistițiul dintre Statele Unite și Iran este „ţinut în viaţă de aparate”, după ce administrația americană a respins o propunere venită din partea Iranului.

În iunie 2025, Donald Trump a afirmat că instalațiile nucleare iraniene au fost „complet distruse” în urma atacurilor lansate de SUA și Israel în timpul războiului de 12 zile. Potrivit Washingtonului, operațiunea a afectat semnificativ capacitatea Iranului de a produce uraniu îmbogățit.

Cu toate acestea, soarta a aproximativ 400 de kilograme de uraniu îmbogățit la 60% rămâne incertă. Specialiștii consideră că diferența tehnică dintre acest nivel și pragul de 90%, asociat armelor nucleare, este relativ redusă.

SUA cer mutarea stocurilor de uraniu în afara Iranului

Surse din serviciile de informații americane susțin că programul nuclear iranian nu va suferi întârzieri majore dacă stocurile de uraniu puternic îmbogățit nu vor fi eliminate sau distruse.

Dosarul nuclear reprezintă principalul punct de dispută în negocierile dintre Washington și Teheran.

Iranul dorește amânarea discuțiilor despre programul nuclear pentru o etapă ulterioară, în timp ce Statele Unite cer transferul stocurilor de uraniu îmbogățit în afara țării și oprirea îmbogățirii pe teritoriul iranian.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

PSD își asumă guvernarea și funcția de premier, anunță Sorin Grindeanu după consultările de la Cotroceni

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni, după consultările cu președintele României, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni, că partidul este pregătit să își asume...

China detronază SUA și preia titlul de țară cu cel mai rapid supercomputer din lume

O mașină de calcul chineză a obținut titlul de cel mai puternic supercomputer din lume, punând capăt unei dominații americane de aproape un deceniu...

Messi ratează și intră în istorie! Record negativ pentru starul Argentinei la Mondial

Căpitanul Argentinei a stabilit o premieră nedorită după penalty-ul ratat în meciul cu Austria.Lionel Messi a bifat un record neobișnuit la Campionatul Mondial 2026....
Ultima oră
Pe aceeași temă