23.2 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăInternaționalIncendii de vegetație devastează sudul Europei: Grecia, Italia și Spania luptă cu...

Incendii de vegetație devastează sudul Europei: Grecia, Italia și Spania luptă cu flăcările

Grecia, Italia și Spania continuă să fie puternic afectate de incendiile de vegetație, pompierii și militarii fiind mobilizați în zonele de risc.

În doar 24 de ore, în Grecia au fost înregistrate 55 de focare, multe dintre ele fiind aduse sub control. Printre acestea se numără și incendiul izbucnit vineri în regiunea Keratea, lângă Atena.

Pompierii români detașați în Grecia au intervenit alături de colegii lor eleni pentru stingerea unui incendiu periculos la sud de Palaia Fokaia, un oraș de coastă din estul Atticii.

Italia – flăcările amenință Pompei și Parcul Național Vezuviu

În Italia, un focar a izbucnit în apropierea celebrului sit arheologic Pompei. Totodată, un incendiu de vegetație din Parcul Național Vezuviu, lângă Napoli, s-a extins sâmbătă pe pantele muntelui, la peste 1.000 de metri altitudine.

La operațiunile de stingere participă 100 de pompieri, sprijiniți de patru elicoptere și șase avioane care acționează aproape fără pauză.

„Situația s-a mai îmbunătățit, însă pericolul continuă să fie mare. Resursele suplimentare mobilizate de autorități ne dau totuși speranță că acest incendiu care ne distruge pădurile de pin va fi oprit”, a declarat Francesco Ranieri, primarul localității Terzigno.

Spania – trei incendii majore simultane

În Spania, sute de pompieri intervin pentru stingerea a trei incendii de pădure izbucnite în regiunile Galicia, Madrid și Castilla y León.

Valurile de căldură și lipsa precipitațiilor au amplificat riscul incendiilor în întreaga regiune. Sudul Franței se confruntă, la rândul său, cu temperaturi sufocante, care ajung la 40°C.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Nicuşor Dan aşteaptă de la partide condiţiile pentru susţinerea unui guvern minoritar

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat miercuri seară, la Cluj-Napoca, că aşteaptă ca partidele politice să stabilească în ce condiţii vor susţine un guvern minoritar...

S-a stabilit primul duel din șaisprezecimile Mondialului! Africa de Sud și Canada deschid fazele eliminatorii

Primele trei grupe ale Campionatului Mondial s-au încheiat, iar organizatorii cunosc deja primul meci din șaisprezecimile de finală.Grupele A, B și C ale Campionatului...

Președintele Israelului, Isaac Herzog, va transmite un mesaj în plenul reunit al Parlamentului României pe 29 iunie

Președintele Statului Israel, Isaac Herzog, va efectua o vizită oficială în România în perioada 28-29 iunie și va adresa un mesaj parlamentarilor români în...
Ultima oră
Pe aceeași temă