28.9 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăPoliticăIlie Bolojan a reiterat la întâlnirea cu omologul de la Chișinău, Alexandru...

Ilie Bolojan a reiterat la întâlnirea cu omologul de la Chișinău, Alexandru Munteanu, sprijinul României pentru drumul european al Republicii Moldova

Premierul României, Ilie Bolojan, a declarat marți, după întâlnirea cu prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, că autoritățile de la București reafirmă sprijinul acordat Chișinăului pentru realizarea cu succes a parcursului european.

În cadrul întrevederii desfășurate la Palatul Victoria, prim-ministrul Bolojan a subliniat angajamentul României pentru susținerea integrării europene a Republicii Moldova.

„România susține parcursul european al Republicii Moldova și salută începerea negocierilor tehnice cu Uniunea Europeană. Vom sprijini continuarea acestui proces și la nivel politic. În același timp, experții români colaborează cu administrația de la Chișinău pentru alinierea legislației și practicilor la standardele europene”, a spus șeful Guvernului de la București, potrivit unui comunicat de presă.

Premierul Alexandru Munteanu a mulțumit Guvernului României pentru sprijinul oferit

La rândul său, premierul Munteanu a mulțumit Guvernului României pentru sprijinul acordat Republicii Moldova. „Mulțumesc, domnule Prim-ministru Ilie Bolojan, pentru prietenia pe care o purtați și pentru determinarea cu care construim, împreună, parcursul nostru spre marea familie europeană”, se arată în mesajul său publicat pe Facebook.

Pe agenda discuțiilor celor doi lideri de guvern, s-au aflat mai multe proiecte care să asigure atât interconectarea rutieră, cât și cea energetică.

„Prim-miniștrii Ilie Bolojan și Alexandru Munteanu au analizat stadiul implementării proiectelor comune de interconectare, îmbunătățirea condițiilor de tranzit la frontieră pentru cetățeni și mărfuri, precum și colaborarea strategică în domeniile infrastructurii energetice și de transport, cu accent asupra preluării de către Portul Constanța a Portului Giurgiulești și a realizării Autostrăzii A8, Pașcani-Iași-Ungheni”, se arată în comunicatul de presă emis de Guvern.

„Șeful Executivului român a încurajat creșterea schimburilor comerciale bilaterale și atragerea de investiții, factor ce va contribui la crearea de locuri de muncă și de noi oportunități pentru companii”, se mai arată în informarea emisă de Executiv.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Canicula paralizează Franța: examene în parcări subterane, haos pentru ventilatoare și măsuri de criză

În paralel, temperaturile au atins frecvent valori de peste 40 de grade Celsius în anumite regiuni, iar nopțile tropicale au amplificat disconfortulFranța traversează unul...

Recalibrare strategică a prezenței economice a României în lume

Rețeaua acoperă atât centre economice majore din Europa, cât și piețe strategice din afara continentuluiAgenția Română pentru Investiții și Comerț Exterior (ARICE) a declanșat...

Băncile românești își consolidează rezervele: depozitele populației și firmelor au crescut cu aproape 50 de miliarde de lei

BNR apreciază că sectorul bancar a menținut pe parcursul anului trecut o poziție confortabilă, din punct de vedere al lichiditățiiSistemul bancar din România a...
Ultima oră
Pe aceeași temă