Divizia grea a boxului a avut multe legende, cu Muhammad Ali considerat cel mai mare boxer din toate timpurile, dar o altă figură importantă în istorie este Mike Tyson, cunoscut pentru abilitatea de a impune frică adversarilor săi.
Mike Tyson și fobia față de George Foreman
În ciuda statutului său de campion al categoriei grele, Tyson avea o fobie față de o altă legendă a boxului, George Foreman. După ce s-a retras în 1977, Foreman a revenit în 1987 la vârsta de 38 de ani, având ca scop să-l înfrângă pe Tyson.
În 1990, celebrul promotor Don King i-a adus pe cei doi în același cartier, Tyson înfruntându-l pe Henry Tillman și Foreman pe Adilson Rodrigues, cu intenția de a stârni interesul pentru un posibil meci între ei, potrivit espn.com.
Cu toate acestea, această strategie nu a avut succes la momentul respectiv, iar mai târziu, Mike Tyson a recunoscut că regretă faptul că nu a luptat cu George Foreman. Conform lui Bobby Goodman, care a făcut parte din echipa lui Don King, Tyson avea o mare frică de Foreman și refuza categoric să lupte cu el.
CITEȘTE ȘI – Nadal despre premiile egale în tenis! „Sunt feminist, dar nu ipocrit”
Goodman povestește că Don King a încercat să-l convingă pe Tyson că Foreman reprezenta o sumă mare de bani și că, fiind mai în vârstă și mai lent, nu ar fi o problemă în fața lui Tyson. Răspunsul lui Tyson a fost unul tranșant: „Nu o să lupt cu acel animal blestemat, dacă îți place atât de mult acel animal, luptă tu cu el!”
Mai târziu, a devenit evident că teama era reciprocă. George Foreman a mărturisit într-un interviu pentru ESPN că nu dorea să lupte cu Tyson, considerându-l un monstru pe ring. „Dacă nu te lovea cu stânga și apoi cu dreapta, te mușca,” a adăugat Foreman, exprimându-și frica față de stilul imprevizibil și extrem de agresiv al lui Tyson. Astfel, povestea dintre cei doi mari boxeri rămâne una de teama mutuală și un meci care nu s-a concretizat niciodată.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!