Rafael Nadal consideră că premiile în tenis ar trebui să reflecte veniturile generate, nu doar principiul egalității.
Fostul campion spaniol Rafael Nadal a oferit recent un interviu în cadrul emisiunii El Objetivo, în care și-a exprimat părerea despre egalitatea premiilor în tenis. Deținătorul a 22 de titluri de Grand Slam susține că, deși consideră că oportunitățile trebuie să fie aceleași pentru toți sportivii, premiile financiare ar trebui să fie corelate cu impactul economic pe care fiecare jucător îl are asupra competițiilor.
Rafael Nadal: „Salariile la fel? Nu. Asta nu este nedrept”
Nadal a explicat că dezbaterea privind egalitatea premiilor în tenis trebuie să țină cont de realitatea financiară a sportului și nu doar de dorința de a impune o distribuție uniformă a banilor.
„Ceea ce nu sunt este ipocrit. Ce nu îmi place, în final, este să fiu ipocrit și să spun lucruri doar pentru că sunt ușor de spus. Oportunitățile ar trebui să fie aceleași. Salariile la fel? Nu. Asta nu este nedrept”, a declarat Nadal.
Spaniolul a subliniat că adevărata problemă este lipsa de oportunități egale, nu diferențele de premii:
„Ceea ce este cu adevărat nedrept este că nu există aceleași oportunități. Dacă mă întrebați dacă sunt feminist, vă voi răspunde că da. Dacă feminismul înseamnă să cred că un bărbat și o femeie merită exact aceleași oportunități, atunci sunt feminist. Dar știți, acest termen este dus uneori la extrem”, a adăugat ibericul.
Pentru a-și susține poziția, Nadal a oferit exemplul Serenei Williams, una dintre cele mai mari jucătoare din istoria tenisului, explicând că veniturile sportivilor trebuie să fie corelate cu interesul generat:
„Desigur, îmi doresc egalitate. Dar egalitatea nu constă în a oferi bani fără criterii. Egalitatea înseamnă că, dacă Serena Williams generează mai mult decât mine, vreau ca Serena să câștige mai mult decât mine. Dacă ea umple stadioanele și este mai importantă decât mine într-o țară precum Statele Unite, unde potențialul economic este mai mare decât în Spania, nu vreau ca, doar pentru că sunt Rafael Nadal, să câștig mai mult decât Serena Williams”, a explicat spaniolul.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!