31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăEconomieEnergia geotermală, noul pariu verde al României

Energia geotermală, noul pariu verde al României

România pregătește o injecție financiară masivă în infrastructura de energie termică regenerabilă, printr-o schemă de ajutor de stat în valoare de 300 de milioane de euro

Finanțarea va fi destinată investițiilor în producerea și transportul energiei geotermale, pentru încălzirea și răcirea centralizată. Finanțarea va fi acoperită din Fondul pentru Modernizare al Uniunii Europene, constituit din veniturile generate de comercializarea certificatelor de emisii de CO2.

Schema va fi implementată în perioada 2025–2030, cu o alocare anuală de 50 de milioane de euro, scrie profit.ro. Banii vor acoperi în totalitate diferența de finanțare a proiectelor selectate, adică acel cost suplimentar care face ca un proiect geotermal să nu fie viabil economic, fără sprijin public.

Pentru a primi finanțare, solicitanții trebuie să dovedească, prin scenarii economice comparative (factual vs. contrafactual), că proiectele lor necesită sprijin public, pentru a deveni fezabile. Aceștia trebuie să prezinte analize detaliate ale costurilor, veniturilor, rentabilității și riscurilor asociate.

Numărul estimat de beneficiari este redus, doar 9 proiecte vor fi susținute, ceea ce înseamnă o medie de peste 33 de milioane de euro per beneficiar. Ajutorul se adresează producătorilor de energie termică, primăriilor sau altor entități publice locale.

Ministerul Energiei a renunțat la ideea unei competiții deschise pentru selecția proiectelor, pe motiv că, în urma consultărilor publice din 2025, s-a constatat că numărul inițiativelor eligibile este prea mic, pentru a asigura o concurență reală.

Prin această inițiativă, autoritățile urmăresc să reducă dependența de combustibili fosili, să crească eficiența energetică și să modernizeze sistemele de termoficare urbană, folosind o resursă locală, durabilă și neexploatată suficient: energia geotermală.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Băncile românești își consolidează rezervele: depozitele populației și firmelor au crescut cu aproape 50 de miliarde de lei

BNR apreciază că sectorul bancar a menținut pe parcursul anului trecut o poziție confortabilă, din punct de vedere al lichiditățiiSistemul bancar din România a...

Grindeanu închide ușa negocierilor: PSD nu mai face o altă propunere. Nu ne temem de votul românilor

Grindeanu i-a adresat un mesaj direct premierului desemnat Ilie Bolojan, invocând presiunile care ar putea veni din partea agențiilor de rating asupra RomânieiPreședintele PSD,...

Modelul vinului schimbă regulile unei alte industrii de miliarde de euro

În noua piață globală, câștigătorii vor fi cei care reușesc să combine moștenirea agricolă cu inovația și construirea unor branduri credibileIndustria mondială a uleiului...
Ultima oră
Pe aceeași temă