România pregătește o injecție financiară masivă în infrastructura de energie termică regenerabilă, printr-o schemă de ajutor de stat în valoare de 300 de milioane de euro
Finanțarea va fi destinată investițiilor în producerea și transportul energiei geotermale, pentru încălzirea și răcirea centralizată. Finanțarea va fi acoperită din Fondul pentru Modernizare al Uniunii Europene, constituit din veniturile generate de comercializarea certificatelor de emisii de CO2.
Schema va fi implementată în perioada 2025–2030, cu o alocare anuală de 50 de milioane de euro, scrie profit.ro. Banii vor acoperi în totalitate diferența de finanțare a proiectelor selectate, adică acel cost suplimentar care face ca un proiect geotermal să nu fie viabil economic, fără sprijin public.
Pentru a primi finanțare, solicitanții trebuie să dovedească, prin scenarii economice comparative (factual vs. contrafactual), că proiectele lor necesită sprijin public, pentru a deveni fezabile. Aceștia trebuie să prezinte analize detaliate ale costurilor, veniturilor, rentabilității și riscurilor asociate.
Numărul estimat de beneficiari este redus, doar 9 proiecte vor fi susținute, ceea ce înseamnă o medie de peste 33 de milioane de euro per beneficiar. Ajutorul se adresează producătorilor de energie termică, primăriilor sau altor entități publice locale.
Ministerul Energiei a renunțat la ideea unei competiții deschise pentru selecția proiectelor, pe motiv că, în urma consultărilor publice din 2025, s-a constatat că numărul inițiativelor eligibile este prea mic, pentru a asigura o concurență reală.
Prin această inițiativă, autoritățile urmăresc să reducă dependența de combustibili fosili, să crească eficiența energetică și să modernizeze sistemele de termoficare urbană, folosind o resursă locală, durabilă și neexploatată suficient: energia geotermală.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube