31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăSocialMeteoDupă o săptămână cu vreme de vară, vremea se răcește brusc. În...

După o săptămână cu vreme de vară, vremea se răcește brusc. În Capitală vor fi temperaturi negative

După o săptămână ca de vară, cu temperaturi care vor atinge și 30 de grade în weekend, vremea se schimbă radical de săptămâna viitoare. Elena Mateescu, directorul ANM, a anunțat la Antena 3 CNN că sunt așteptate minime negative, inclusiv în București.

Elena Mateescu, director ANM: După perioada aceasta în care am vorbit de temperaturi cu mai mult de 10, chiar până la 18°C peste normalul datei din calendar, având în vedere mai ales ziua de sâmbătă, când este posibil să atingem valori maxime de până la 30° în partea de est a Munteniei, inclusiv 28° în Capitală, este posibil ca săptămâna viitoare să observăm o scădere a valorilor de temperaturi și să ne apropiem de ceea ce este normal pentru o a doua decadă a unei luni martie în țara noastră.

Vom avea temperaturi maxime între 3 și 14°, cu mici variații de la o zi la alta, inclusiv în Capitală, 7-8°C.

Minimele din Capitală se vor duce spre -4 -2°C

Minimele vor fi negative, în special în depresiuni. Chiar și în Capitală, minime la începutul săptămânii viitoare, spre -4 -2°C.

La munte, treptat vor predomina ninsorile, iar în partea de nord și centru a țării vorbim de precipitații mixte și în rest precipitații sub formă de ploaie.

Până atunci, vorbim de mesaje meteorologice ce vizează intensificări ale vântului și vijelii. Un cod portocaliu pentru ziua de azi, având în vedere cele 14 județe din partea de vest, sud-est și est a României, acolo unde vorbim de viteze în zonele mai joase, de 70-85km/h iar în zona montană înaltă peste 120km/h. Avem și un cod galben pentru toată țara, valabil tot până în această seară, la ora 22:00. Viteze de 50-60km/h, local posibil 65-70km/h. Până sâmbătă avem și o informare meteorologică ce vizează și cantități de apă însemnate, de 15-25l/m² local peste 40l/m.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Undă verde pentru noi terapii în UE: EMA recomandă șase medicamente și extinde zeci de indicații

Recomandările EMA sunt transmise Comisiei Europene, care ia decizia finală privind introducerea pe piață a tratamentelor în Uniunea EuropeanăExperții Agenției Europene a Medicamentului continuă...

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...

În mijlocul intersecției, cu motorul oprit

Guvernul Veștea nu a căzut dintr-o dată. Nu a fost un trăsnet venit din senin, ci zgomotul final al unei construcții care scârțâia de...
Ultima oră
Pe aceeași temă