Alessandro Del Piero consideră că Khvicha Kvaratskhelia este fotbalistul care merită să câștige Balonul de Aur după sezonul impresionant reușit la PSG.
Finala Ligii Campionilor dintre PSG și Arsenal, câștigată de formația franceză după loviturile de departajare, scor 4-3, a oferit un nou prilej de elogii pentru Khvicha Kvaratskhelia.
Printre cei care au fost impresionați de evoluțiile georgianului se numără și Alessandro Del Piero. Legenda lui Juventus a urmărit partida de la Budapesta și a declarat că atacantul lui PSG este principalul său favorit pentru câștigarea Balonului de Aur.
Deși nu a înscris și nu a oferit vreo pasă decisivă în finală, Kvaratskhelia a avut o contribuție importantă la rezultatul obținut de PSG. În minutul 62, georgianul a fost faultat în careu de Cristhian Mosquera, iar arbitrul Daniel Siebert a acordat penalty.
Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Ousmane Dembele, iar meciul a continuat până la loviturile de departajare, unde parizienii au obținut al doilea trofeu consecutiv al Ligii Campionilor.
Pentru Del Piero, impactul lui Kvaratskhelia pe parcursul întregului sezon este argumentul principal în lupta pentru cel mai prestigios trofeu individual din fotbal.
„Kvaratskhelia ar fi luat cu siguranță Balonul de Aur”
Fostul căpitan al lui Juventus a explicat că singurul element care ar putea influența cursa pentru trofeu este faptul că Georgia nu va participa la Campionatul Mondial.
„Dacă nu ar fi fost Cupa Mondială, Kvaratskhelia ar fi luat cu siguranță Balonul de Aur. În ediția de anul acesta din Champions League, nimeni nu a fost la fel de decisiv ca el în ceea ce privește golurile, pasele de gol și prezența pe teren.”
Del Piero a comentat și evoluția celor de la Arsenal, finalista competiției.
„Arsenal? A avut un sezon extraordinar, deși în această seară, după părerea mea, s-a retras prea mult după ce a preluat conducerea.”
Fostul mare internațional italian consideră însă că acest aspect nu poate șterge performanțele echipei londoneze din actualul sezon.
„Însă acesta este singurul punct minus într-un sezon remarcabil; să nu uităm că Premier League este un campionat extrem de dur, care îți cere foarte mult”, a declarat Alessandro Del Piero pentru calciomercato.com.
Khvicha Kvaratskhelia a disputat 48 de meciuri pentru PSG în actualul sezon, perioadă în care a înscris 19 goluri și a oferit 11 pase decisive.
Transferat de la Napoli în ianuarie 2025 pentru suma de 80 de milioane de euro, georgianul a devenit rapid unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei pregătite de Luis Enrique.
Potrivit Transfermarkt, cota de piață a lui Kvaratskhelia este în prezent de 90 de milioane de euro.
Câștigătorul Balonului de Aur din acest an va fi anunțat pe 26 octombrie, la Londra, în cadrul galei organizate de France Football.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!