30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSocialAdministrațieApele Române anunță că accesul informatic la o parte a facilităților online...

Apele Române anunță că accesul informatic la o parte a facilităților online s-a reluat după atacul cibernetic

Administrația Națională „Apele Române” a anunțat, luni seara, că refacerea conturilor de utilizator a consumatorilor a fost finalizată, după atacul cibernetic care a afectat platformele informatice ale administrației.

Potrivit comunicatului publicat, luni, de Apele Române, conturile de utilizator care au fost afectate de atacurile cibernetice au fost refăcute, iar accesul securizat la serviciile informatice a fost reluat.

Societatea a mai precizat și că serviciul de email se află în curs de stabilizare.

Reprezentanții Apelor Române au precizat că accesul la aplicația economică, dar și cea de dispecerat este reluat gradual și etapizat, la nivelul fiecărei Administrații Bazinale de Apă, fiind respectați pașii pentru restabilirea infrastructurii informatice.

O investigație privind atacul cibernetic din 20 decembrie este în desfășurare

Aceștia au mai precizat că lucrările pentru securizarea și repunerea în funcțiune a site-ului www.rowater.ro sunt în desfășurare.

Reprezentanții „Apele Române” precizează că investigația privind atacul cibernetic din 20 decembrie este încă „în desfășurare”, dar și că stadiul intervențiilor de refacere a infrastructurii cibernetice va fi comunicat periodic către consumatori.

Reamintim că Administația Bazinală „Apele Române” a fost lovită recent de un atac cibernetic de tip „ransomware”, care a afectat peste 1.000 IT din întreaga țară. Atacul a vizat serverele de baze de date, aplicații, dar și servere de email-uri.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Volkswagen pregătește o restructurare istorică: până la 100.000 de posturi în pericol și posibile închideri de fabrici în Germania

Informațiile privind planul au avut efect imediat pe bursă: acțiunile grupului au scăzut cu 3,4%, atingând cel mai redus nivel din ultimii 16 aniGrupul...

Isaac Herzog, la Iași: Evreii din România au fost o legătură vie între cele două popoare

Herzog a transmis un mesaj de reculegere pentru miile de victime ale Pogromului de la Iași și a vorbit despre responsabilitatea generațiilor actualePreședintele Israelului,...

Schimb de replici între PNL și PSD, după scenariul prezentat de Dan Motreanu privind desemnarea unui premier social-democrat

Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, au avut, sâmbătă, un schimb de replici după ce liderul liberal a publicat...
Ultima oră
Pe aceeași temă