Deși părea indisponibil până la jumătatea lui septembrie, Denis Alibec ar putea reintra pe teren la meciul cu FC Argeș.
Vești bune pentru FCSB: Denis Alibec (34 de ani) este foarte aproape de a reveni în echipă mai repede decât au estimat medicii. Deși inițial se credea că atacantul va putea juca abia la mijlocul lunii septembrie, în partida cu Csikszereda, acesta ar putea evolua chiar în etapa următoare de campionat, contra lui FC Argeș, pe 24 august.
Alibec a suferit o accidentare în Supercupă, la ligamentul colateral, și a urmat un program special de recuperare. După ce a bifat minute cu Dinamo și Shkendija, problemele medicale l-au readus pe lista indisponibililor. Totuși, Mihai Stoica a transmis că jucătorul se pregătește pentru duelul cu FC Argeș și pentru returul cu Aberdeen, din cupele europene.
Gigi Becali, presiune pe atacantul revenit la FCSB
Patronul roș-albaștrilor, Gigi Becali, a vorbit deschis despre situația lui Alibec, cerându-i să fie mai implicat în pregătire și recuperare: „Alibec s-a antrenat cu echipa ieri, depinde acum dacă… Treaba e că la fotbal, când ai o vârstă și ai o mică accidentare, trebuie să suferi. Ce înseamnă să suferi? Să faci toată pregătirea cum îți spune preparatorul fizic, să tragi de tine, să mai suporți la o durere, la un masaj cu durere, că acolo se face cu niște cuțite, nu știu. Alibec nu vrea. Am înțeles că face separat cu cineva, nu știu ce kineto. A vorbit și cu familia și s-a hotărât că vrea să sufere orice. E un băiat cu bun simț, rușinos. M-a luat cu «nea Gigi, să fac, să dreg», îi e jenă. Va suporta orice pentru că vrea să joace”.
Tot Becali a subliniat și presiunea financiară a transferului: „Trebuie să te gândești că am dat o grămadă de bani pe tine, trebuie să ai conștiință. El costă cu totul, la final, aproape de 600.000 de euro. Aștept de la el, că de-aia l-am luat”.
De la revenirea la FCSB, Denis Alibec a prins trei apariții: 10 minute în Supercupă, o repriză cu Shkendija și jumătate de oră în derby-ul cu Dinamo. Rămâne de văzut dacă meciul cu FC Argeș va consemna și relansarea sa la campioana României.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!