14.8 C
marți, 30 aprilie 2024
AcasăSportFotbalA început marți și s-a terminat miercuri: România-Kosovo 2-0

A început marți și s-a terminat miercuri: România-Kosovo 2-0

Partida de fotbal dintre România și Kosovo, din preliminariile Euro 2024, grupa I, terminată cu 2-0 pentru tricolori, se poate încadra în categoria meciurilor de infarct, fără de greșeală.

Meciul a fost întrerupt în minutul 18 după câteva scandări și bannere ale tribunei : „ Kosovo je Srbija(Kosovo e Serbia)”, în total acord cu poziția internațională a României care nu recunoaște o republică impusă pe hârtie.

Partida a fost reluată după 30 de minute și a avut o desfășurare spectaculoasă la ambele porți după acest moment.

După reluarea jocului, Kosovo a avut ocaziile mari mari, prin Zhegrova (41) și o minge trimisă de Muriqi spre poarta lui Moldovan, scoasă in-extremis de pe linie de Drăgușin (29). Înainte de pauză, Vedat Muriqi a fost eliminat pentru două “galbene”.

Repriza a doua a început cu tricolorii lui Edi Iordănescu în atac pentru golul victoriei. Florinel Coman a obținut un penalty pentru România în minutul 58, ratat, însă, de Nicolae Stanciu după o execuție moale de la punctul cu var. Atacurile tricolorilor au curs în valuri în ultima jumătate de oră, iar Stanciu și-a luat revanșa în minutul 83.

A marcat cu un șut plasat, puternic, din interiorul careului după o accelerare a lui Moruțan în dreapta și un șut blocat al lui Mihăilă. Am tremurat apoi la faza imediat următoare, când Moldovan a parat un șut al lui Rrahmani, din careu, după ce atacantul kosovar și-a întors un advesar.

Denis Alibec a ratat, apoi, două ocazii în final, cu șuturi din interiorul careului, la fel ca și Moruțan. Toate trei ratările după minutul 85. S-a terminat totul cu golul marcat de Valentin Mihăilă, simplu, cu latul, în minutul 90+3 din centrul careului, iar elevii lui Edi Iordănescu continuă drumul către EURO 2024, potrivit spotmedia.ro.

Partida începută la ora 21.45 marți s-a terminat la ora 00.30, miercuri din cauza întreruperii din prima repriză.

Clasament grupa după șase etape: 1. Elveția – 14 puncte, 2. România – 12 3. Israel – 11 , 4. Kosovo – 4, 5. Belarus – 4, 6. Andorra – 2.

Meciul România-Kosovo a fost întrerupt. Suporterii români solidari cu sârbii: Kosovo e Serbia/ Basarabia e România

Meciul de pe Arena Națională din preliminriile Campionatului European de Fotbal 2024, România-Kosovo, a fost întrerupt din cauza scandărilor, a mesajelor cu tentă politică și a torțelor aruncate de suporterii de la ”Uniți Sub Tricolor”, scriu cei de la digisport.ro.

”Basarabia e România / Kosovo e Serbia”, a fost mesajul afișat de suporteri pe banner.

Jucătorii au mers la vestiare, după ce arbitrul Willy Delajod a decis să întrerupă meciul.

Selecționata lui Edi Iordănescu poate suferi de pe urma acestui lucru, mai ales că suntem luați deja în vizor de către cei de la UEFA.

Întrucât România a avut mai multe sectoare închise la meciul cu Israel, din cauza incidentelor cu Belarus, “Tricolorii” ar putea fi sancționați inclusiv cu o partidă fără spectatori.

Paradoxul fotbalului: Meci crucial cu „teritoriul” Kosovo, o entitate care nu există pentru România

Antrenorul selecţionatei Kosovo, Primoz Gliha, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că în România există o adevărată cultură a fotbalului şi că jucătorii săi trebuie să fie foarte disciplinaţi în partida de marţi, din preliminariile EURO 2024, potrivit agerpres.ro.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Cătălin Șerban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații. A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.

Cutremur în Serbia, la granița cu România

Un cutremur cu magnitudinea 4,4 s-a produs în această dimineaţă, la ora locală 8:42, în Serbia, la graniţa cu România, potrivit informaţiilor publicate de...

Inițiativa pentru Democrație lansează un nou site de informații pentru Alegători și anunță Granturi pentru a crește puterea Votanților din Europa

Bruxelles — Inițiativa pentru Democrație (A4D), o organizație nonpartizană de frunte dedicată susținerii și protejării valorilor democratice la nivel global, este mândră să anunțe...