20.4 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiA fost la un pas de tabloul principal! Ana Bogdan, eliminată după...

A fost la un pas de tabloul principal! Ana Bogdan, eliminată după un thriller de 3 ore la Wimbledon

Anastasia Zakharova a avut nervii mai tari într-un meci maraton de aproape trei ore.

Ana Bogdan (locul 247 WTA) a fost eliminată joi seară din calificările turneului de la Wimbledon, după un meci extrem de echilibrat, în care a fost foarte aproape să ajungă în finala calificărilor. Românca a cedat în fața rusoaicei Anastasia Zakharova (94 WTA), favorita numărul 4, scor 6-7 (1), 7-6 (1), 3-6, după două ore și 58 de minute de joc.

Partida a început încurajator pentru reprezentanta României, care a făcut un break rapid. Totuși, Zakharova a revenit imediat cu rebreak și a preluat conducerea, 2-1. A urmat un duel echilibrat, cu ambele jucătoare impunându-se pe propriul serviciu până la 4-3. La acel scor, rusoaica a reușit un nou break și a servit pentru set. Ana Bogdan a răspuns impecabil, a câștigat game-ul la zero și a egalat la 5. Setul a fost decis în tiebreak, unde Zakharova s-a impus clar: „Românca a cedat un singur punct în tiebreak-ul primului set”.

În setul secund, Ana Bogdan a început din nou în forță, cu două game-uri consecutive câștigate. Deși Zakharova a reechilibrat la 2-2, Ana a revenit și a condus cu 5-3, fiind la un game de a închide manșa. Totuși, adversara a făcut break la momentul potrivit, a egalat și a trimis setul în al doilea tiebreak al meciului. Acolo, din nou, Zakharova a fost superioară: „După un scenariu aproape similar celui din primul set, favorita numărul 4 din calificări s-a impus cu 7-1”.

Set decisiv fără replică din partea româncei

Cu moralul afectat de cele două tiebreak-uri pierdute drastic, Ana Bogdan a început slab actul decisiv. A pierdut primele trei game-uri la rând, iar deși a reușit apoi să-și țină serviciul, nu a mai găsit resurse pentru a reveni. La scorul de 5-2, Zakharova a servit pentru meci și, deși românca a salvat două mingi de meci în game-ul anterior, nu a mai putut întoarce soarta partidei. „Rusoaica ar fi putut încheia meciul cu un break, dar Ana Bogdan a rezistat și i-a anulat două mingi de meci”.

Ana Bogdan era ultima româncă rămasă în calificări, după ce Miriam Bulgaru și Mihaela Buzărnescu au fost eliminate în primul tur, iar Patricia Țig a fost învinsă tot în semifinale, scor 6-4, 6-3, de Robin Montgomery (119 WTA), în doar o oră și 17 minute.

România va avea totuși 5 reprezentante pe tabloul principal la Wimbledon 2025: Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse, Anca Todoni, Irina Begu și Sorana Cîrstea.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Top 5 aparate de aer condiționat cu cel mai bun raport preț-calitate

Când vine vorba de aparate de aer condiționat, piața e plină de opțiuni, de la modele de buget, care fac strict treaba de bază,...

ADVERTORIAL: Lacrimi de bucurie. Fundația Sebastian Moise oferă copiilor vulnerabili un loc în tabăra de vară

În România anului 2026, vacanța de vară nu arată la fel pentru toți copiii. Unii își pregătesc rucsacul de tabără încă din primăvară. Alții...
Ultima oră
Pe aceeași temă