28.5 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaUn oficial ucrainean spune că forțele ruse au pătruns în combinatul Azovstal...

Un oficial ucrainean spune că forțele ruse au pătruns în combinatul Azovstal din Mariupol

Forțele ruse au intrat miercuri în combinatul Azovstal din Mariupol, a declarat deputatul ucrainean David Arahamia postului de radio Europa Liberă/Radio Libertatea, preluat de Reuters.

„Încercările de a lua cu asalt uzina continuă a doua zi consecutiv. Trupele ruse sunt deja pe teritoriul Azovstal”, a spus Arahamia în cursul serii, potrivit sursei citate.

Liderul grupului parlamentar de guvernământ a adăugat că forţele ucrainene din Azovstal sunt în continuare în contact cu guvernul de la Kiev.

Forțele ruse sunt în interiorul combinatului Azovstal din Mariupol, iar soarta luptătorilor ucraineni de acolo este incertă

Anterior, primarul oraşului-port Mariupol de la Marea Azov, Vadim Boicenko, afirmase la televiziunea naţională, referindu-se la apărătorii ucraineni ai uzinei, că „am pierdut contactul cu băieţii” şi „nu putem şti ce se întâmplă acolo, dacă ei sunt în siguranţă sau nu”.

Moscova susţinuse cu puţin timp înainte că forţele ruse nu au luat cu asalt combinatul Azovstal, unde s-au baricadat ultimii luptători ucraineni din Mariupol.

Primarul din Mariupol a spus că miercuri (4 mai) au avut loc lupte grele date de luptătorii de la oțelăria Azovstal, unde au rezistat ultimii apărători ai orașului ucrainean și câțiva civili.

Primarul Vadym Boichenko a declarat la televiziunea națională că s-a pierdut contactul cu luptătorii ucraineni care se aflau încă în fabricile siderurgice întinse, potrivit Reuters.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...

Radu Marinescu acuză PNL și USR că blochează formarea guvernului: Miza nu este criza, ci păstrarea puterii

Marinescu critică și modul în care sunt gestionate problemele economice, susținând că actuala confruntare politică are efecte directe asupra țăriiFostul ministru al Justiției, social-democratul...

FMI: dolarul rămâne pivotul economiei globale, în ciuda reconfigurărilor comerciale și a presiunilor geopolitice

Băncile centrale nu au intensificat achizițiile de aur într-o manieră care să indice o reconfigurare majoră a rezervelor internaționaleEconomia globală continuă să graviteze în...
Ultima oră
Pe aceeași temă